Diğer Adları: Erythrura Trichroa
Ortalama Boy: 11.5 cm
Ortalama Ömür: 7 yıl
Cinsiyet: Dişilerin yüzünde erkeklere göre daha mat mavi yamalar vardır, gerçi bu kuşların büyüklüğünede bağlıdır.
Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Başlarında mavi renk yoktur, gagaları sarıdır.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Koyu mavi baş işaretleri bu türün ayırcı özelliğidir. Yeşil ve mavi alanlar açıkça sınırlıdır. Kuşun genel ismi papağan tüylerine olan benzerliğinden kaynaklanır.Kanatlar: Diğer ispinozlar gibi mavi başlı mavi papapan ispinozu da hızlı kanat çırpar ve çeviktir. Tüyler:Tüm vucüdunu kapsayan yeşil tüy kuşun doğal gizliliğini sağlar.Kuyruk: Kuyruk tüylerinin uçları belirgin olarak noktalıdır.
Temel Özellikleri
Her ne kadar başlangıçta yüksek meliyetli olsa da, mavi başlı papağan ispinozu uygun şartlarda çok yumurtlar. En iyi üreme sonuçları, bir dereceye kadar asabi olan bu kuşun kendisini güvende ve yerleşmiş hissedeceği iyi ekili bir kuşhanenelerden alınır. Kafeslerde yuvalamayı sevmez ve gizliliğe ihtyaç duyarlar.

Beslenme ve Barınma
Yabancı ispinoz yemi karışımı, sade kanarya yemi ve canlı gıda ie artırılmış kabuklu pirinç bu kuşa çok uygun olur. İçerideki kafeslerde barındırınız ve kozalaklı dalları tepelerinden almayınız. Böylece kuş, tenhalık ile güven tazelemiş olur.

Üreme
Eşit boyuttaki diğer ispinozlarla arkadaşlıktan mutlu olsa da, bir çiften fazlasını bir arada tutmayın, çünkü kavga edebilir ve yuva yapmayabilir. Üreyen çiftlere folluk temin edin.

Mutasyonlar
Kırmızı başlı papağan ispinozu Güney Pasifik’te Samua ve yakınındaki diğer adalardan köken alır ve avikültürde oldukça iyi yerleşmişlerdir. Çok çoğalan cinslerdir, bir tek yaşam boyunca otuz nesil üretebilir.

Paylaş