Diğer Adları: Bolborhynchus Lineola
Ortalama Boy: 15 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, erkeklerde dişilere göre daha fazla çizgilenme olabilir.
Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Baş üzerinde erişkin olanlara nazaran daha fazla mavimsi renk vardır.
Ayırt Edici Özellikleri: Kanat İşaretleri: Bu kuşların kanatlarındaki siyah işaretler çeşitli olsa da, bu farklara göre cinsiyet ayrımına güvenmeyiniz. Kuyruk: Nispeten kısa ve oldukça geniştir, tüyler son noktaya kadar gittikçe incelir.
Temel Özellikleri
Her ne kadar avikültürde yaygın olmasa da, Güney Amerikalı bu kuşların sessiz ve zararsız yapılarına, üremeye olan etkileyici gönüllüğü de eklenince ortaya etkileyici bir kuşhane sakini çıkar. Gruplar halinde oldukça mutlu olarak yaşar ve coğalır.

Hollandalı mavi cins gibi bazı mutasyonlar bulunabilir. Günümüzde oldukça nadirdir. Tarçın cinsi de kayıtlara geçmiş, fakat neden sonra bu renk formu avikültürde daha sonra hiç sergilenmemiştir.

Beslenme ve Barınma
Küçük hububat, akdarı döküntüleri, ayçiçeği veya küçük çam fıstığı, yeşil gıda ve meyve, özellikle mevsimiyse çilekle beslenebilir. Ayçiçeğini daha çok sevebilir, fakat yemleri de yemedi sağlanmalıdır. D ve K vitaminleri de faydalıdır.

Barınaklı ve çok örtülü bir kuşhanede barındırılmalıdır, parlak ışığı sevmezler. Tünemeleri için çeşitli folluklar verilmelidir. Eğer genç bir kuş olarak alırsanız, mükemmel ve neredeyse hiç ısırmayan güzel bir ev kuşu haline gelecektir.

Soğuk havalarda kuşhane ısıtılmalıdır. Kar yağarken neşeyle kanat çırparak banyo yaptıkları da bilinir.

Üreme
Folluk ve tahta parçaları verilir. eğer, koloni halinde tutuluyorsa, kavga etmemeleri için follukları aynı yüksekliğe yerleştirilmelidir. Kuluçkalarda bir seferde sekiz yumurtaya kadar beklenebilir.

Paylaş