Konu: Köpeğe zincir bağlayıp kanala atan çocuklar ve aileleri hakkında idari ve adli işlemin tüm ilgili kurumlarca başlatılması talebimiz….

Adana Valiliği Yüksek Makamına,

Adana’da Karasu mevkiinde kanala giren çocukların, bir köpeği zincirle bağlayıp boğulması için kanala attıkları, kaçmak isteyen köpeği yakalayıp tekrar kanala attıklarının fotoğrafları basında yer almıştır.
Öncelikle, köpeklerden korktukları için, sokaklarda köpek istemeyenlere, “Çocukları mı köpeklerden korumalıyız, yoksa KÖPEKLERİ mi ÇOCUKLARDAN korumalıyız” sorusunu yönetmek isteriz.

Bu durum sadece şans eseri bir gazeteci tarafından görüntülenmiş olduğu için kamuoyunun gündemine girmiştir. Oysa ki, buna benzer, “insandan ve çocuktan hayvanlara gelen VAHŞET ve İŞKENCENİN” düşünüldüğünden çok daha fazla olduğunu biz hayvan hakları savunucuları biliyoruz. Eğer bu olayı gazeteci görüntülemeseydi ve yayınlamasaydı, ne toplumun ne de kurumların haberi olmayacaktı.
Bu tespitten sonra:
1. Bu hayvanı zincirle bağlayıp suya atan çocukların kimliklerinin belirlenmesi için istihbari çalışma yapılması ve “EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ/BÜRO AMİRLİĞİ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ’ nin 7. Maddesinin d) Çocuğa karşı ve çocuk tarafından suç işlenmesini önleyici çalışmalar yürütmek,  maddesi gereği çocukların ve ailelerine ilişkin soruşturma, inceleme ve işlem yapılmasını talep ediyoruz. Ailelerde ki suç işleme eğiliminde olan fertlerin tespit edilmesini ve onlara yönelik de çalışma yapılmasını talep ediyoruz.
2. Bu çocukların psikiyatri kliniğine sevklerinin yapılarak “kişilik testi” yapılarak müşahade altına alınmasını talep ediyoruz.
3. Bu çocukların, fırsat buldukları anda “yaşlı, mağdur ve başka çocuklara” karşı da, öldürme dahil her türlü cürümü işleme konusunda potansiyel suçlu oldukları göz önüne alınarak, Emniyet Birimlerinin yanında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana İl Müdürlüğünün de olaya müdahil olunmasını, ailelerin incelenmesini ve işlem yapılmasını talep ediyoruz.
4. Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar Adana İl Müdürlüğünce özellikle o mahallede ve Adana’nın göç alan mahallelerinde bu şekilde risk taşıyan aile ve çocuklara yönelik çalışma başlatmalarını talep ediyoruz.
5. Yasal görevi olduğu halde şimdiye değin toplumda “hayvan haklarının” anlatılması konusunda hiç bir çalışma yapmayan Orman Su İşleri Müdürlüğünün, “İl Özel İdaresi, Belediyeler ve Milli Eğitim Müdürlüğü” ile birlikte  özellikle çocukları kapsayan eğitsel çalışma başlatmasını talep ediyoruz. Özellikle bu çocukların gittiği okulun tespit edilerek o okulda da hayvan hakları konusunda özel müfredatın yeni yıl döneminde uygulanmasını talep ediyoruz.
6. Orman Su İşleri Müdürlüğünün “Hayvan Hakları İhlali” çerçevesinde idari işlem başlatmasını talep ediyoruz.
7. İl Müftüğünce o mahallede ki camilerde ve genel olarak “hayvanların korunmasına” ilişkin dini mesajları içeren vaaz ve hutbe vermesini talep ediyoruz.
Hayvandan şikayet olduğunda, tüm yasal ve idari mekanizmaları “derhal” harekete geçiren tüm ilgili resmi kurumların, “çocuktan hayvana gelen bu zulüm” karşısında da aynı idari mekanizmaları harekete geçirmesini, “hayvanları insanlardan koruyacak” tedbirlerin acilen alınmasını talep ediyoruz.
Bir diğer gerçek de, bir gazeteci dikkati sayesinde gözler önüne serilen bu tür vahşetlerin, her yerde ve yaygın olarak bu hayvanlara uygulandığını bilerek, “hayvanların insanlara havlamasını” büyük mesele olarak değil, hayvanın kendisini içgüdüsel olarak koruması olduğunun da tekrar görülmesini önemle talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
DOHAYKO Genel Sekreteri
TC Kimlik…
 
Dağıtım: Orman Su İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Milli Egitim Müdürlüğü, Belediyeler, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Adana İl Müdürlüğü.

 

EK 1 DELİL… Köpeğin suya atılması gazete haberi ve fotoğraflar..
Ek 2… Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü İlgili Yönetmelik maddeleri

http://dohayko.org/dohayko-guncel-bulten/2928-adanada-su-kanalinda-cocukalrin-kopege-yaptigi-iskence.html

Merkez Seyhan İlçesi’ndeki Gülbahçe Mahallesi’nin Karasu Mevkii’nden sıcaklardan bunalan çocuklar, serinlemek için Devlet Su İşleri’ne ait sulama kanalına geldi. Bu sırada kanal kenarında dolaşan sokak köpeğini yakalayan çocuklar, hayvanın boynuna zincir taktı. Köpeği sürükleyerek kanal kenarına götüren çocuklar, akan suya fırlattı. Akıntıda sürüklenmeye başlayan köpek, suya bata çıka köprünün altından diğer tarafa geçti. Kulaç atarak kıyıya çıkmak isteyen köpeği yakalayan çocuklar aynı işlemi tekrar tekrar yaptı. Dakikalarca işkence yapılan köpek, yorgunluktan bitkin düştü. Köpeğin can çekişmesine dayanamayan bir çocuk, arkadaşlarının elinden kurtarıp serbest bıraktı.

Paylaş