Açıklama

Byerley Türk, Darley Arabian ve Godolphin Arap isminde ki aygırların kullanılmasıyla oluşturulan yaklaşık300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu ırk günümüzde yarış endüstrisinin lokomotifi konumunda olup Arap atları ile birlikte Dünyada en çok tanınan at ırklarından birisidir.

Özellikleri

İngiliz atları Büyük Britanya’da ortaya çıkmıştır ve genetik orijini Araptır.  Dünyadaki en görkemli ve çok yönlü at ırklarından birisidir. Uzun mesafeler boyunca hızını koruyabilme yeteneği sayesinde aynı zamanda değişik binicilik dallarıyla ilgilenenlerin popüler seçimi olmuştur. At yarışı dışında avcılık, engel atlama, eventing ve poloda da favori at ırklarından  biridir. İngiliz atları, yeni at ırklarının oluşturulmasında ve diğer ırkların geliştirilmesinde de kullanılmıştır. Bu atların mükemmelliğinin anahtarı hızı ve dayanıklılığıdır ki bu da300 yıldan uzun bir zamandır üretilmesinin nedenidir.

İngiliz atları ortalama 162 cm cidago yüksekliğine sahiptir ve görünümü Arap atalarını andırır. İnce bir baş, geniş ve zeki bakışlı gözler, diğer ırklara nazaran daha ince ve uzun bir boynu vardır. Omuzlar derin, adaleli ve oldukça eğimlidir. Öyle ki kolonu derin ve dardır. Güçlü tendonlarla beraber düzgün ve uzun bacakları vardır. Düz arazide yumuşak ve ahenkle yürür. Arka bacakların üst kısmındaki kemik yapısı, uzun ve güçlü bir kas yapısına yer oluşturur. Uyluk kemiği uzun ve kalça kemiği ile yaptığı açı geniştir. Kalça ve uyluğun güçlü kas yapısı mevcuttur. İngiliz atlarının donları doru, koyu doru, kestane, yağız veya kır olabilir. Farklı renkler nadiren görülür. Beyazlıklar sıklıkla hem başta hem de ayaklarda görülür.

Irkın temelindeki aygırlar: Byerly Türk, Darley Arab ve Godolphin Arab’tır. Bu aygırlarla yerli hız koşucuları olan kısraklara aşım yapıldı. Özellikle İskoç Galloway’ lerinden doğan taylar da ilk İngilizler oldu.

Byerly Türk: Buda kuşatmasında Kaptan Byerly, seyisi ile birlikte Türklerden adını tarihe yazdıracak bir atı ganimet olarak aldı. Bu at İngiltere Kaptan Byerly elinde İngiliz atçılığının ve safkan İngiliz (Thoroughbred) atının başlangıcını oluşturur.

Darley Arap: İngiltere’ye ithal edilen 2. temel aygır Darley Arap idi.1700’de doğan bu at Thomas Darley tarafından 1704 yılındaSuriye’den alındı. Daha sonra İngiltere’ye getirilerek sayısız kısrağa çekildi. İngiliz ırkı üzerindeki etkileri bakımından Darley Arap 3 temel aygırın en önemlisi oldu.

Godolphin Arap: İngiltere gelen son temel aygır Yemen doğumluGodolphin Arap idi. Suriye’ye sonra da Tunus’a götürüldükten sonraFransız kralına bir hediye olarak verildi. Bir rivayete göre Paris’te küçük bir su arabasını çektiği söylenir.

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Genel Biniş
  • Konkur
  • Yarış

Mizaç

  • Atletik
  • Cesur
  • Sadık

Tahmini Yaşam Süresi

25 -­ 30 yıl

Tarihi

Ülkemizde İngiliz Atı olarak bilinenThoroughbred’ lerin ismi atalarının izlerinin 3aygıra dayandığı bir at ırkını anlatır. Bu aygırlar Türkmen atı olan Byerly Türk, Dar ley Arap ve kanında birçok Türkmen atı olan Godolphin Arap’tır. Soylu sahipleri olan Thomas Darley,Lord Godolphin ve Kaptan Robert Byerly’den sonra isimlendirilmiş olan bu 3 aygır 17. yüzyılda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz kıyılarından İngiltere’ye getirilmiş ve daha güçlü ancak daha az gelişmiş yerel atlarla aşımlanmışlardır. Sonuç olarak uzun mesafede hızını uzun süre koruyarak ağırlık taşıyabilen, at yarışlarına yeni bir boyut getiren özellikte bir at ırkı meydana gelmiştir. Böylece 300 yıldan uzun sürecek bir seçici üretim süreci başlamıştır. Mükemmellik ve üstünlüklerini yarış pistinde kanıtlamış en iyi aygırlarla en iyi kısraklar birleştirilerek bu seçici üretim sürecini başlatmıştır. Bu üretimin anahtarı ise bu ırkın kayıtlarının güvenilirliğidir. İlk başlarda İngiliz atlarının kayıtları az ve eksikti. Bu atlar diğerlerinden daha iyi yetenekleri olduğunu kanıtlamadıkça isimlendirilmezdi. Genel Damızlık Kitabının ilk sayısının yayınlanma işi James Weatherby kalmıştı. Kendi araştırmaları ve özel pedigreeleri birleştirmesi sonucu bu kitabı oluşturmuştu. Bunu 1791’de 387 kısrağın pedigreelerini listeleyerek yaptı. Her bir atın soyuEclipse (Darley Arap’ın doğrudan soyundan gelen), Matchem (Godolphin Arap’ın torunu) veHerod (Byerly Türk’ün büyük büyük torunu) isimli atlara dayanıyordu. Genel Damızlık Kitabı hala İngiltere’de 1750 yılında Weatherby ve Oğulları tarafından kurulan İngiliz Jokey Kulübü Sekreterliği (The Jockey Club) tarafından yayınlanmaktadır.

Paylaş