Kanada’nın ulusal bir hazinesi sayılan Kanada atının geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kaslı ve orantılı bir vücuda sahip olup, büyük gözleri vardır. Sıcak kanlı bir ırktır. İyi bir mizaca, az sinirli ve enerjik bir yapıya sahiptir.

Özellikleri

Kanada Atı, Kanada yetiştirilmiş bir at ırkıdır. Morgan, American Saddlebred, Standardbred gibi birçok atın geliştirilmesinde kullanılmasına rağmen, günümüzde birkaç ülkedeki meraklıları dışında soyu tükenmek üzeredir. Özellikle Kanadian Pacer atının geliştirilmesinde çok önemli rol oynamıştır.

Kanada atının Kanada’nın resmi sembollerinden birisi olması için gerçekleştirilen çabalar sonucunda 30 Nisan 2002 günü Kanada Parlementosunda kabul  edilen bir yasa ile Kanada Atı, Kanada’nın resmi sembollerinden biri oldu.

Günümüzde Kanada atları binicilik sporlarında (Dresaj, Eventing, Endurance), yük taşıma atı, araba koşum atı olarak ve bazıları da hala tarım işlerinde kullanılmaktadır. Kanada birçok güvenlik teşkilatı Ross Farm Museum (Ross Çiftlik Müzesi), Fortress o f Louisbourg, Colonial Williamsburg, Heritage Park, Cardston Remington Carriage Museum (Cardson Remington Taşımacılık Müzesi), Montreal Mounted Police (Montreal dağ polisi), Calgary City Police (Calgary Şehir Polisi), Montreal ve Quebec şehir faytonları bu atları kullanmaktadır.

Kanada Atları iyi huyları ve sakinlikleri ile tam bir aile atıdır. Kemerli bir boynu, ince ve düz başı, uzun ve kalın kuyruğu vardır. Bacak görünümleri ve kemik yapıları oldukça sağlam, yere iyi basan, kaslı bir omuz yapısına sahiptir. Sakin olmalarına karşın doğaya düşkündürler.

Cidago yüksekliği yaklaşık 140 – 160 cm. arasında değişmektedir. Genellikle yağız, kestane ve koyu doru renkler hâkimdir.

Ayırt Edici Özelllikleri

Kemerli bir boyun, ince ve düz bir baş, uzun ve kalın kuyruk

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • American Saddlebred
  • Morgan

Kullanım Alanı

  • Endurans
  • Genel Biniş
  • İş
  • Konkur

Mizaç

  • Enerjik
  • Uysal

Tahmini Yaşam Süresi

20 yıl

Tarihi

14. Luis döneminde Fransa’dan Kuzey Amerika’ya gönderilen Fransız Stock atlarından iki aygır ve 12 kısrak Kanada Atının temelini oluşturmaktadır. Kanada’da yerleşik Fransız sömürgecilerin oluşturduğu koloni, bu ata ‘petit cheval de fer’ (küçük demir at) adını vermiştir. Kanada’nın son derece zor koşullarında yaz ve kış oldukça dayanıklı ve küçük bir at olarak gelişen Kanada Atlarının,1763 tarihindeki kayıtlara göre sayıları 13.000’e ulaşmıştı.

Amerikan iç savaşı sırasında Kanada Atı ile melezlenmiş birçok at ırkı çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere Amerika’ya ihraç edildiler. Oradan da şeker kamışı tarlalarında kullanılmak üzere batı Hint adalarına ihraç edildiler. 1886 yılında Kanada atı popülasyonunun azalması ile ırkı koruma altına almak amacıyla ilk aygır kitabı yazılmaya başlandı. 1913 yılında Quebec Eyaletinde açılan St. Joachim harasında ırkın iyileştirme çoğaltma çalışmaları başladı. Ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında 1940 yılında St. Joachim harası kapatıldı. Quebec yönetimi buradaki atları satın alarak 1960 yılında Deschambault’da kendi ıslah harasını açtı. Burada en önemli Kanada Atı aygırlarından birisi olan Hanryville’in soyunu korumaya çalıştılar.

1981 yılında Deschambault harası açık arttırma ile satıldı. Ancak Kanada Hükümeti’nin çabalarıyla yenilenen ıslah çalışmaları sonunda 2010 yılına gelindiğinde Kanada Atı aygır kitabında 6000 üzerinde at kayıtlıydı ve yıllık at üretimi ortalama 450 – 500 civarındaydı.

 

Paylaş