Dünyanın en güzel gösteri atlarından biri olmak için yetiştirilen bu ırkın ataları, American Saddlebred ve birçok atın kökenini oluşturduğu Arap atıdır. Atletik yapısı, çarpıcı görünümü ve yetenekleri ile dikkatleri üzerine çeker.

Özellikleri

Ulusal Gösteri Atı Amerikan Sabblebred’i ile Arap atının çapraz eşleştirilmesiyle oluşturulmuş yarı-Arap bir melezdir. 1981 Ağustos’unda ırk kayıtlarının oluşturulmasından bu yana ayrı bir ırk olarak kabul edilmektedir. Günümüzdeki kayıtlı atlar safkan UGA olabilir ya da American Saddlebred, Arap Atı ve Ulusal Gösteri Atı karışımı bir melez olabilir. UGA olmayan kısraklar ve damızlıklar kendi sicilleriyle kayıt edilmelidirler ve Arap ya da Saddlebred olan damızlık atlar NSHR (UGA) yönetim kurulu tarafından onaylanmalı ve seçilmelidir. Bu üç türün bütün kombinasyonları kullanılabilir olmasına rağmen, 1 Aralık 2009’dan beri, atların bu türde kayıt edilebilmesi için en azından %50 – %99 Arap genleri barındırması gerekmektedir. (eskiden kayıt olmak için gerekli minimum arap geni miktarı %25 idi.)

Tipik bir UGA 155 – 165 cm yüksekliğindedir ve boz, doru, kestane rengi ve hatta altın renginde ve benekli olabilir. Büyük çoğunlukla doğası gereği dik ve kibirli duruşa sahip olan Ulusal Gösteri Atı çoğunlukla keyif yürüyüşlerinde ya da koşum atı olarak (Harness – Araba sürüşü) kullanılırlar. Ancak, doğal dinamikleri, atletikliği ve hevesli yaradılışı bu çok yönlü atı bir çok sınıfta eşit derecede başarılı yapar; bunlara avcılık, Gösteri gezintileri ve dresaj da dahildir. Güzellik, dayanıklılık, çeviklik, zarafet, karizma ve akıcı atletizmin kombinasyonu Ulusal Gösteri Atına çok yönlülüğü sağlar. Bu özellikler popülaritesinin sebebidir ve ırkı bütün aile üyelerinin dahil olabileceği bir gösteri atı olarak çekici hale getirir.

 

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • American Saddlebred
  • Arap Atı

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Gösteri
  • Konkur

Mizaç

  • Eğitilebilir
  • Zeki

Tahmini Yaşam Süresi

Bilinmiyor

Tarihi

Ulusal Gösteri Atı (UGA) kayıtları 1981 yılına kadar oluşturulmamış nispeten yeni bir Amerikan türüdür. Günümüz modern Gösteri atlarını simgeleyen Ulusal Gösteri Atı aslında en iyi iki ırkın kombinasyonudur: Arap Atı ve Amerikan Saddlebred. 2011 yılından itibaren, Ulusal Gösteri Atı  nüfuzunu genişletmiş ve Arap atı ile başka türde atların kombinasyonlarını, ortaya çıkan yavru en az%50 arap geni taşıdığı sürece, kabul ettirmiştir.