Cleveland Bay, daha çok koşum atı olarak kullanılır. Bu sebeple önceden seyyar satıcı atı olarak bilinirdi ancak 17.yy dan beri günümüzde ki ismiyle anılmaktadır. Uysal, güçlü ve uzun ömürlü bir ırktır.

Özellikleri

Bu at ırkı geniş bir yelpazede artan ihtiyacı karşılamak amacıyla oluşturuldu. Özellikle Avda, Araba çekişinde ve Konkurda kullanılmak amacıyla üretilmiştir. İsmini Kuzey İngiltere’ deki Yorkshire bölgesinde bulunan Cleveland vadisinden almıştır. Soy defterleri ilk defa 1884 yılında 1883 te kurulan dernekçe yayınlandı. 1907 de yılında kayıtlı 2000 in üzerinde Cleveland Dorusu varken Mekanizasyonun artışıyla birlikte İkinci Dünya savaşı sırasında sayıları oldukça azalmış ve bu sürecin devamında 1962 de İngiltere’de 4 tane aygır kalmıştır. Buna rağmen 1970 lerde tekrar popülaritesi artmaya başladı. 2006 yılı verilerine göre günümüzde 550 dolaylarında bir popülasyona sahiptir. Cleveland Bay’ın ilk önemli ithalatı 1820 yılında Amerika’ya yapıldı ve muhteşem bir ün kazandı. Wyoming eyaletinde yaşayan ve Kuzuların Sessizliği filminin ilham kaynağı olan Bufalo ve Kızılderili katili kötü şöhretli Buffalo Bill Cody bu atları vahşi batı gösterilerinde kullandı. Sonra ki zamanlarda daha ağır bir ırk elde etmek amacıyla İngiliz atlarıyla çarprazlandı. Bu ırkın sadece Doru (Bay) donda görülmesi ismine de ilham kaynağı olmuştur. Öyle ki Türkçeye Cleveland Dorusu olarakta çevirebiliriz. Bu donda bedeni örten kıllar kırmızı iken yele kuyruk ve bacakların distal kısımları siyah renktedir. 160 – 170 cm cidago yüksekliğine 450 – 500 kg ağırlığa sahiptirler. Geniş ve kaslı bir vücut yapısı hakimdir. Uzun bir boyun, sağlam bir omuz ve omuz başı, düz veya dışbükey seyreden bir yüz ve sakin bir mizaç gösterirler. Cleveland Dorusu aygırları diğer ırk aygırlarına göre taylara genlerini aktarma konusunda muhteşem bir şekilde baskındır. Bu atlar ağır olan arabaları çekme konusunda kendilerini kanıtlamışlardır. Bununla birlikte muhteşem bir gösteri atı ve rekabetçi bir harness yarışçısıdır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Sadece Doru Don görülmesi, Güçlü vücut yapısı, nispeten kısa bacaklar

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • İngiliz Atı

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Genel Biniş
  • İş
  • Koşum

Mizaç

  • Dayanıklı
  • Uysal

Tahmini Yaşam Süresi

Bilinmiyor

Tarihi

İsmini Kuzey İngiltere’ deki Yorkshire bölgesinde bulunan Cleveland vadisinden almıştır. Irkın gelişiminde komşu vadi Bedale’deki İngiliz atları büyük rol oynamıştır. Seyyar satıcı atı olarak bilinen bu atın doğrudan atası sarp yamaçlardaki Yorkshire çiftliklerinden kasaba pazarlarını düzgünce adımlayabilen ve tilki avlarında kullanılan atlardı. Bu çarprazlamalar sonucunda daha dayanıklı ve yük taşıma kabiliyetleri artan Cleveland Bay atları ortaya çıktı.