Orman Su İşleri Bakanı Sn Prof Dr Veysel Eroğlu,
Hayvanların “bir metreden daha küçük beton hücrelerde” tutulduğu, bu hücrede çiş   kaka yaptığı, kakasına karışmış mama yediği, yazın yanıp kavrulduğu, kışın buz gibi sularla hücresi  yıkanırken donmuş zemine yapıştığı “Zeytinburnu Belediyesinin Sahipsiz Hayvan Bakım Evi” vicdanları  sızlatmaktadır.
Yazın fırın gibi, kışın ise buz gibi olan metrelik hücrelerde yaşamak zorunda bırakılmış hayvanların bulunduğu bu bakım evini şikayetler üzerine denetleyen İstanbul Orman Su İşleri Müdürlüğü, burada ” Uygulama  Yönetmeliği hükümlerine aykırı bir durum tespit edilmemiştir.” şeklinde gayri ciddi bir cevap gelmiştir. Bakım evlerinin denetiminin hangi kriterlere göre yapılacağı “kanun ve yönetmelikte” açıkça belirtilmiş  olmasına rağmen, burada görev ihmalinde bulunan müdürlük denetçileri, “üstün körü” ve hiç bir yasal dayanağa  bağlı olmayan sözde “denetim” yapmışlardır.
Bu bağlamda:
1. Sokakta ki sade vatandaşın bile vicdanını sızlatan Zeytinburnu Belediyesinin Bakım evinde ki hücreleri, cesur ve meslek etik değerlerine sahip ve bakanlığınızdan yollanacak “müfettişlerce”  denetlenmesini talep ediyoruz.
2. Bu bakımevini yasalara uygun biçimde kriterlere göre denetlemeyen ve gelişigüzel rapor yazarak orada hayvanlara acı ve işkence çektirilmesine seyirci kalan görevlilerin belirlenip haklarında görev ihmaldensoruşturma açılmasını talep ediyoruz.
3. Sadece hayvan değil, aynı zamanda o pislik dolu dar hücreleri temizlerken mikroplara maruz kalan”bakımevi görevlilerinin” hayatlarının da tehlikeye atılması bağlamında, İstanbul İl Sağlık Müdürülüğüne bakımevi koşullarının yazı ile bildirilmesini talep ediyoruz.
4. Zeytinburnu Belediyesi Bakım evinin hem hayvan hem de “insan sağlığını” tehdit etmesi nedeniyle acilen “kapatılmasını, tüm hayvanların ve görevlilerin oradan tahliye” edilmesini talep ediyoruz. Bakanlıktan gönderilecek müfettişlerce Zeytinburnu Belediyesinin hücreli bakımevinin denetimine ilişkin neticenin ve ayrıntılı denetim raporunun  4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği tarafımıza bildirilmesini emir vemüsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı
TC Kimlik..
Dağıtım: Basbakanlık, TBMM Çevre Komisyonu,  Sağlık Bakanlığı, Istanbul Valiliği, AKP Genel Merkez ve Istanbul Il Başkanlığı,
Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Orman Su İsleri Müdürlüğü, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı, Zeytinburnu Kaymakamlığı,
Basın Kuruluşları, Hayvan Hakları Platform ve Grupları

Ek…1… İstanbul Orman Su Mudurlugu “denetime” iliskin cevabi yazisi
Ek…2….Zeytinburnu Belediye Bakımevini ziyaret raporumuz
Ek…3….Bakımevinin Ağustos ayında çekilen fotoğraflarıx
Ek…4….Bakımevinin Ağustos ayında çekilen videosu
________________________________

Kimden: istanbul < istanbul@ormansu.gov.tr >

31/12/2012 tarihli e-malinize istinaden;

Zeytinburnu Belediye Başkanlığına ait geçici hayvan bakımevi ile ilgili olarak 29/11/2012 ve 03/01/2013tarihinde Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yapılan denetimde söz konusu yerde 5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği hükümlerine aykırı bir durum tespit edilmemiştir.

Ayrıca geçici bakım evinin ziyaret saatlerinin hafta içi ve cumartesi günleri saat 15:00-16:00 saatleri arasında olduğu bildirilmekte olup 5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği hükümlerinde çalışma günleri ile ilgili bir hüküm yer almamaktadır.

Bilgilerinize rica olunur.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı

İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü

________________________________________________________________

http://www.dohayko.org/haytap-ana-men/2566-nesrin-citirik-istanbul-calismalari-zeytinburnu-barinagi.html

Zeytinburnunda, ilçenin tam ortasında bulunan belediye bakım evinin ne yazık ki hiç gönüllüsü yok. Belediyece belirlenen ziyaret saatinde Bakım evine gittiğimizde  Veteriner hekim ve tüm personelin gözetiminde içeri girdik.
1. Hayvanlar 1 metre kareden bile küçük  beton hücrelerde  aynı yerde yemek yiyip su içip  kakasını yaparak, bu pislikli zeminde yatarak, bu zeminin yıkanması sırasında buz gibi sularla ıslanarak ve hareket edemeden yaşamak zorunda bırakılmış durumda.
2. Bu beton hücreler,sadece hayvanlar için değil orada çalışan personel için de sağlık açısından büyük risk taşıyan yerler.
Bu hücreleri yıkarken personelin de gözlerine dahi bu pislikten fişkiran sular girmekte.
3. Buranın, hayvanların kısırlaştırılıp bırakıldıgı geçici bakım evi oldugu söylenerek bu sağlık tehlikesi oluşturan koşullar savunulsa da,  hayvanın gerek mikrobik  gerekse buzlu beton uzerinde iç organlarının iflas etmesi için 24 sat bile yeterli.
Bu hücrelerde yaşayan hayvanların sag kalması mümkün degil.
______________________________________

EK ….3…
Daha önce Ağustos ayında orada çekilen fotoğrafa bakıldığında, bölmelerin arka plan goruntuleri  bile kapalı kapılar ardina  saklanmış HÜCRELER hakkında fikir veriyor. Videoyu izlediğinizde ise hücrelerden gelen köpek seslerinin normal havlamadan daha farklı, canı yanan hayvanın çığlığı olduğu anlaşılıyor.

 

zeytinburnu_bakimevi_2013_1

 

Paylaş