Konu: Bayburt Valiliğine​: Bayburt’ta ki katliama İlişkin belediye hakkında soruşturma açılması.

 

T.C BAYBURT  VALİLİĞİNE ;
Bayburt’ ta 19. 01 2012 cumartesi günü 11.00 sıralarında belediye görevlileri tarafından sokak köpeklerinin ZEHİRLİ İĞNE İLE vurularak  öldürüldüğü, uzun süre ölü hayvanların valilik önünde ve muhtelif caddelerde kaldığı, daha sonra çocukların bunu görüp etkilendigi, esnafın belediyeye telefon etmesi üzerine belediyenin çöp arabasının gelip köpekleri toplayıp gittiği” şeklinde bilgiler tarafımıza ulaşmıştır.

Bu olayın videoya çekilip facebookta yayınlanan görüntülerinde, “yerde yatan ölmüş bir köpeğin başında bekleyen insanların konuşmalarında, bunu yapanın belediyeden SİNAN isimli birisi olduğu, ölen köpeğin yanına gelen, yavru bir köpeğe de çabuk kaç buradan, şimdi gelip senide vuracaklar” dendiği açıkça görülmektedir. Bu video saatlerce, binlerce kişi tarafından izlendi, diğer bir ölü köpeğin resmi, merkezimize gönderildi. Daha sonra yine Bayburt’ tan arayan kişilerin bildirdiğine göre esnafa yapılan baskı nedeni ile video kaldırıldı…

Bu bağlamda:
1. Bu katliam olayının, yazımız ihbar ve fotoğraflar da delil kabul edilerek soruşturma açılarak incelenmesini, sorumluların tespit edilmesini, vatandaşın ve esnafın da ifadelerinin alınmasını talep ediyoruz.
2. Ayrıca olayın geçtiği 19.01.2013 tarihte, caddelerde ve iş yerlerindeki kameraların mutlaka incelenmesini, bu kayıtların da delil olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.
3. Bayburt’ta, yasaya aykırı olarak başında veteriner hekim bulunmayan ehliyetsizi kişilerce sahipsiz hayvanların toplatılması konusunda, hem sorumlu veteriner hekim hem de toplama işini yapan görevliler hakkında yasaya aykırı davranmak ve görevi kötüye kullanmaktan adli ve idari işlem yapılmasını talep ediyoruz.
4. Bayburt belediyesinin en kısa zamanda kısırlaştırma merkezi kurmasını, bu merkez kuruluncaya kadar kesinlikle kopek toplama yapmasının yasaklanmasını, kopek toplaması halinde belediye başkanı hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.
5. Bayburt Müftülüğünce, camilerde Yüce Dinimiz İslam’da yer alan hadis ve ayetler kapsamında cemaate hayvan haklarının önemi konusunda vaaz verilmesini talep ediyoruz.
Müracaatım neticesinde yapılacak işlemler konusunda 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği tarafıma bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Ad Soyad:

Tc:

Tel:

Dağıtım… BİMER, TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Bayburt  İl Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığına, Bayburt Hekimler odası,

Bayburt  İl Çevre Müd., Bayburt B.Şehir Belediyesi, Bayburt İl Tarım Müdürlüğü, Bayburt  İl Jandarma Komutanlığı, Bayburt İl Emniyet Müdürlüğü, , Hayvan Koruma  Kurulu

Ek 1 )

bayburt

bayburt1

Paylaş