Diğer Adları: Amandava Subflava
Ortalama Boy: 9 cm
Ortalama Ömür: 8 yıl
Cinsiyet: Dişiler daha mattır, erkeklerde karakteristlik olan kırmızı göz bantlarıda yoktur.
Üreme: Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagaları koyudur, tüyleri erişkinlerden daha mattır, göz bantları yoktur.
Ayırt Edici Özellikleri: Gözler:Kırmızı göz bandı sadece erkek kuşlarda vardır. Yanlar: Yanlarda koyu çizgilenme olağandır, fakat bu ispinozların bazıları daha belirgin siyah tüylüdür. Melanizme sebep olan bir fenomendir. Bu ge—cıs—li olabilir, normal tüyler sonraki tüy dökümünde tekrar oluşur. Gerçi ileride siyah olanların yayılması mümkündür. Alt Yanlar: Erkeğin alt yanları dişiye oranla çok daha parlaktır. Dişi Tüyleri: Dişiler donuk tüyleriyle fark edilir. Afrika’da Sahra’nın güneyinde yaygın olarak bulunurlarken, renklerde olduğu kadar boyutlarda da yerel farklılıklar olur.
Temel Özellikleri
Minik ve renk dolu altın göğüslü mumgaga, çok uzun zamandan beri kuş severlerce beğenilmektedir. Meraklıları tarafından başarılı olarak sayısız nesiller üretilmiştir. Genellikle saldırgan değildir ve rahatsız olmayacak benzer türlerle barınır. Dişiler sıklıkla eşlerine yakın bulunurlar, ve sık sık bir birlerinin tüylerini düzeltirler. Boyutlarına göre altın göğüslü mumgaga, tüm mumgagalar arasında en küçük olanıdır.

Beslenme ve Barınma
Altın göğüslü mumgagayı akdarı serpintileri, yeşil gıda ve küçük canlı gıdalardan oluşan yabancı ispinoz yemi karışımın verilmesini öneririz. Bu mumgaga çok küçük olduğundan 1.25 cm kare’den daha büyük ağ gözüne sahip yerlerde barındırılmamalıdır. Aksi takdirde kaçabilir. Dış kuşhanelerde yazları mutlu bir şekilde yaşayabilirse de, değişken iklimli bölgelerde ılık kuş uyumunu sağlamalısınız.

Üreme
Ne zaman bir çift üremeye hazır gözükürse hemen folluk temin edin. Mumgagalar üremeleri sırasında beyaz solucan veya benzeri canlı besinlerden yoksun bırakılırsa yavrularını ihmal eder. Bu devrede canlı yeme çok eğilimlidir. Yeteri derece besleyici ve çeşitlilik yaratan yumuşak gıdaları kabul etse de, bu kuşların aşırı canlı gıda isteğinin yerini tutamaz.

Paylaş