MARDİN’in Midyat İlçesi’ne bağlı Mercimekli Köyü’nde geçen Mart ayında komşusu Faysal Gül’e ait eşeği, evinin önünü kirlettiği gerekçesiyle av tüfeğiyle vurarak öldüren Taşdin Deniz, tutuksuz yargılandığı davada 5 ay hapis ve 375 YTL para cezasına çarptırıldı. Verilen bu ceza, Deniz’in daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, kişilik özellikleri, duruşmadaki iyi hali ve işlenen suçta kamu zararının olmayışı nedeniyle ertelendi.

 

Midyat’in Mercimekli Köyü’nde geçen Mart ayında Faysal Gül kendisine ait eşeği, komşusu Taşdin Deniz’in evinin önündeki direğe bağlamasıyla iki komşu arasında yaşanan tartışma eşeğin öldürülmesiyle son buldu. İddiaya göre, Taşdin Deniz, evinin önüne bağlanan eşeğin çevreyi kirlletiği ve gürültü yapması nedeniyle, komşusunu “Buraya bağlama” diyerek defalarca uyardı. Eşeğin aynı yere tekrar bağlanması üzerine iki komşu arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada, Taşdin Deniz ile eşi Hori Deniz, eşeğin sahibi Faysül Gül’ü dövdü. Bunu üzerin Gül de kendisini döven komşularının damındaki çanak antenleri kırıp, evlerini taşlamasıyla, iki aile arasında yeniden kavga çıktı. Kavga sırasında eşek sahibi Gül, komşunun eşi Hori Deniz’i döverek hastanelik etti. İki aile arasında husumetin sürmesi üzenine Taşdin Deniz’e kayınbiraderi Mustafa Çetin ruhsatsız av tüfeğini eşeği vurması için verdi.

·Deniz de aldığı bu tüfekle gidip Gül’ün eşeğini vurdu. Zavallı eşekcik de öldü.

Daha sonra birbirlerinden şikayetçi olan iki aile arasındaki davada Midyat Asliye Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı. Haklarında ‘silah yasasına muhalefet, mala zarar verme ve sahipli hayvanı haklı neden olmaksızın öldürmek’suçlarından 4 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan tümü tutuksuz olan Faysal Gül, Hori Deniz, Taşdin Deniz ve Mustafa Çetin duruşmada hazır bulundu. Birbirlerini suçlayan sanıklar haklarındaki iddiaları kabul etmedi.
Mahkeme, delillerin toplanmış olması nedeniyle verdiği kısa bir aradan sonra kararını açıkladı. Sanık Mustafa Çetin ‘mala zarar vermek’ suçuna neden olduğu için 2 bin YTL para cezasına çarptırıldı. Eşeği öldüren Taşdin Deniz, 6136 sayılı yasaya muhalefet etmekten 6 ay hapis 450 YTL para cezasına çarptırıldı. Sanığın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezası daha sonra 5 ay hapis, 375 YTL para cezasına indirildi. Mahkeme, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları ve bir daha suç işlemeyeceği, işlenen suçta kamu zararının olmayışı hususunda kanaate vardığı için cezayı erteledi.

Sanık Hori Deniz ise ‘mala zarar vermek’ suçundan 100 gün adli para cezasına çarptırıldı.
Eşek sahibi Faysal Gül ise sanık Hori Deniz’i kasten yaraladığı gerekçesiyle 4 ay hapis cezasına çarptırıldı, sanığın suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 3 aya indirildi. Sanığın ileride tekrar suç işlemeyeceği yönünde mahkemede olumlu bir kanaat oluşmadığından dolayı cezanın ertelenmesine yer olmadığına karar verildi.

Paylaş