torbali_asliye_hukuk_tutanak1

torbali_asliye_hukuk_tutanak2

T.C. TORBALI KAYMAKAMLIK MAKAMINA

24.06.2004 Tarih ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunun 4/a fikrasinca butun hayvanlar esit dogar ve bu kanun hukumleri cercevesinde yasama hakkına sahiptir. Bu Kanunun amacı;

Hayvanların rahat yasamalarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini, temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karsı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Asagida ilcenizde HOROZUNU oldurdu diye 2 yavru kopegi kursunlayip,birinin olumune birininde yaralanmasina neden olan sahisla ilgili sikayet dilekcesi yer almaktadir. Bu sahis gecen sene de bir buçuk aylik yavruları olan kurt kopegini sebepsiz yere oldurdugu ortaya cikmistir.

Bu kisiye kopegin olumune sebep olmasi nedeniyle 687 tl ceza kesilmesini,yaralanan kopekle ilgili olarak yapilan tedavi giderleri olan 1500 tl tahsili icin araci olmanızı ve denetlemenizi rica eder, sonucun 4983 ve 3071 kanunlar geregince tarafimiza bilgi verilmesini

Saygilarimizla arz ederiz.

Esin Onder

Dohayder iletisim Sorumlusu

Haytap İzmir Temsilcisi

 

torbali_yaralanan_kopek1

İzmir Torbalı İlçesine bağlı Subaşı Beldesinde gübre fabrikasında çalışmaktayım.

Bakılması için balık yemi fabrikasına 2 yavru köpek vermiştim. Biri 3 aylık (sakat kalan – sarı kız), diğeri (ölen) 4 aylıktı (portakal).

Bu olay 20.12.10 tarihinde yaşandı. Karşılıklı olan iki fabrikanın baktığı tavuklar ve köpekler bulunmaktadır. Bu bölgede gelincik çok olur. Öldüren kişinin dediğine göre bu 2 yavru, 6 yaşındaki horozlarını boğazlamış ve öldürmüş, onun için de bu köpekler ölümü hak etmişler.

Gelincik gece bu iki fabrikanın tavuklarını boğazlamış,bekçi ölen tavuğu ve kokusundan dolayı başına giden 2 yavruyu görünce fabrika sahalarının içinde 2 köpeğe ateş etmiştir. Birini o anda öldürmüş, ikazları dinlemeden ölü yavruya bir kez daha ateş etmiş ve üçüncü kez de diğer yavruya ateş etmiştir.

Portakal’ın ölüsünün başına giden sarı kızı – diğer yavruyu görünce ona da ateş etmiştir. bu 2. ateşinden önce yine fabrika çalışanları uyarmış ve yine aynı cümleyi kullanarak 3. kez ateş etmiştir.

Hemen jandarmaya tutanak tutturdum. Bekçiyi karakola aldılar. Saçma tüfeği ruhsatı olmadığı için 75tl para cezası aldı, serbest bırakıldı. Silaha el koyuldu.

İfadesinde de aynı az önce yazdığım gibi yazdırmış. ölümü hak ettiler demiş. Şikayetçi olduğum için dosyamız savcılığa yollandı ama şu ana dek bir gelişme olmadı.

3 – 4 aylık yavrular o kadar büyük bir horozu boğamaz. Horoz onları kovalar. Hepimiz biliyoruz bunu…

Ölü köpeğin sahibi balık yemi fabrikasının bekçisidir. Köpeğin karnesi var, aşıları da vardı.

Benim köpeğim olarak gözüken ve tüm aşıları olan Sarı kız’ın karnesi, röntgenleri ve vurulma sonrası resimleri, veteriner hekimin raporu elimizde bulunmaktadir.

Sarı kız felç geçirme riski taşıdığı, iç kanama geçirdiği ve vücudunda 40 dan fazla saçma olduğu için 2 ameliyat geçirmistir.

.

1.500tl veteriner faturam var zaten şahıs geçtiğimiz sene de sebepsiz yere bir başka fabrikanın Alman Kurdu’nu öldürmüştür. Hem de bebekleri vardı, yeni doğum yapmıştı. 1,5 aylık bebekleri varken aynı şekilde onu da saçma tüfekle vurdu.

Ama o zaman şikayet olmamıştı. Çünkü o fabrika iflas etmişti. sahipleri yoktu. Köpeğin karnesini bekçilerine teslim edip ortadan kaybolmuşlardı. Ancak bu olay yaşanınca o bekçi de ifade verebileceğini iletti.

Bu şahsın önüne geçemezsem durmayacak ve daha çok cana kıyacaktır.

Bana bir çare bulur musunuz? Yani bu adamı önlemem lazım. Yine silah almış. Yarın bir başkasını da vuracak.

Eğer ilgilenirseniz çok memnun olurum. Yardımlarınız için teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılarımla.

Paylaş