Diğer Adları: Cacatua Alba, Büyük Beyaz Kakadu
Ortalama Boy: 30 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Dişilerin göz rengi koyu kızıl kahverengidir.
Üreme: Kuluçka 28 gün sürer, tüylenme 80 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler, fakat gözleri daha gridir ve gagaları beyazımsıdır.
Ayırt Edici Özellikleri: Tepelik:Tepelik vücudun geri kalanı gibi beyazdır, fakat geniş şekli şemsiye kakadu ismini verir. Göz Halkası:Göz halkası çıplak beyaz bir deri alanıdır. Tüyler: Vücut komple beyazdır, sadece alt yüzeydeki uçma ve kuyruk tüylerinde belirgin olarak hafif izler şeklinde sarı tüyler vardır. Ayaklar: Ayakların ve gaganın rengi belirgin olarak tüylerle tezat yapar.
Temel Özellikleri
Bazen, büyük beyaz kakadu olarak da adlandırılan bu haşmetli kuşlar, geniş bir kuşhane ortamında muhteşemdirler. Gerçi oldukça yüksek sesleri ve rahatsız edici ötüşleriyle yakın komşularınızın şikayet etmelerine yol açabileceklerini aklınızda bulundurun.

Endonezya’nın Kuzey, Orta Mollucan Adaları’nda bulunur ve iri kakadular arasında yer alır.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli papağan karışımız, meyva, yeşil gıda, un kurdu gibi omugasızları sever.

Geniş ve gagalarına dayanacak kuşhane ortamlarına ihtiyaçları vardır. Kuşun dikkatini folluktan çekecek yumuşak tahta parçalarını folluk dibine yerleştirin. Bu kuşlar iklimize edildiklerinde, bütün yıl dışarıda kalabilirler.

Üreme
Üreyen çiftlere sağlam bir folluk verin. Yetişkin kuşlar asabi olacaklarından, çiftleri özellikle üreme zamanlarından yalnız başlarına bırakın. Aksi takdirde, kendi yavrularını taciz edebilirler, hatta saldırabilirler.

Elde yetişme kakadular çok tatlı kuşlardır, fakat devamlı dikkat isterler, bir kez olgunlaştıklarından nispeten saldırganlaşabilirler.

Paylaş