Diğer Adları: Leiothrix Lutea
Ortalama Boy: 15 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, dişilerin daha gri loreleri olabilir.
Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Daha mat tüylüdürler.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga:Gaga ucunu nazaran dipte daha mattır. Lore: Dişilerin loreler etrafı genllikle daha giridir. Tüyler: Boğaz ve göğüsteki sarı rengin koyuluğu de—gıs—ebilir. Kuşun cinsiyetinin işareti değildir. Kanatlar:Kanatlardaki altın sarısı ve esmer renkler kanatlar kapalı iken bile belirgindir.
Temel Özellikleri
Pekin ardıç kuşları, gerçek ardıç kuşları değildir, fakat bu familyanın üyelerindendir. Erkeklerin üreme mevsiminde duyulan etkileyici bir ötüşleri vardır ve bu aynı zamanda cinsiyetlerinin ayrıt edilemsinde yardımcı olur.

Bu kuş Güney Asya’nın büyük bir kısmında, Hindistan’dan çin’e kadar yaygındır. Bazen gümüş kulaklı mesia (L. Argentauris) gibi benzer bakımı olan yakınlarınıda bulabilirsiniz. Kuşhanelerde un kurtları gibi ikramlarda bulunursanız oldukça uysallaşır.

Beslenme ve Barınma
Meyve diyeti, omurgasızlar, hazır gıda kanarya yemi ve ıslatılmış akdarı döküntülerini yer. Orman sakinlerindendir. Aynı ortam kuşhanede sağlanırsa burada da üreyebilir. Soğuk havalarda ek bir ısıtmaya ihtiyacı olabilir. Daha küçük kuşlarla bir arada tutmamak gerekir, çünkü kuşhanelerde yumurta çalabilir.

Üreme
Eğer varile yerleştirilmiş çam ağaçlarını kuşhaneye bir meydan düzeninde yerleştiriseniz, çiftleri açık kase şeklindeki yuvalarını yapmaya teşvik edersiniz, yoksa muhhabbet kuşu folluğuna yuva yapmayı tercih edebilir. Her durumda yuvalarını tüy ve yaprakla döşer.

Yumurtalar yeşilimsi mavidir ve koyu noktalarla benklenmiştir. Her iki cinsiyet de, yavruların kuluçka ve büyütme devresinin sorumluluğunu paylaşır. Yumurta ve küçük canlı gıdalar, yavrular yumurtadan çıktıktan sonra kafi miktarda verilmelidir. Yavrular tüylendiğinde, ebeveynler tekrar yuvalanabilir.

Paylaş