Paso Fino adı ‘ince adım’ anlamına gelir. Porto Riko ve Kolombiya’ daki İspanyol arazi sahipleri tarafından arazide kullanılmak üzere İspanyol Jennet kısrakları ve Endülüs aygırlarının melezlenmesiyle oluşturulmuştur. Uysal ve Dayanıklı bir ırktır.

Özellikleri

Paso Fino atları günümüzde Peru, Küba, Porto Rico, Dominik Cumhuriyeti, Aruba, Venezuela ve Kolombiya gibi Orta Amerika ve Karayip adaları ülkelerinin gurur kaynağı atlardır.

Paso Fino atlarının yürüyüş ve cidago yüksekliklerine göre çeşitli cinsleri vardır. Örneğin, Kolombiya Paso Fino hızlı hareket ederler, cidagoları midillilere yakındır. Kolombiya’da yetiştirilen Kolombiya Criollo atlarının melezlenmelerinde kullanılmıştır. Porto Rico Paso Fino’ları ise ince yapılıdır ve adımları hassastır.

Genel olarak tüm Paso Fino atları canlı ve enerjiktirler. Genetik olarak doğumlarından sonra ilk ayağa kalkmalarıyla birlikte öne, arkaya ve her iki yana da kolaylıkla ve uyumlu bir biçimde yürüyebilirler. Yan yürüyüşleri çok yumuşak ve gösterişlidir. Hareketlerini çok doğal bir biçimde gerçekleştirirler. Binicisini sarsmadan, yormadan taşıyabilir. Bu özelliklerini sergileyebileceği yarışmalar Paso Fino dernekleri tarafından sıkça düzenlenmektedir.

Kolombiya’da ‘Trocha’ adı verilen bir yürüyüş biçimi uygulanır. Dört ayağını çapraz biçimde atarak yan yürümeyi sağlayan bu yürüyüş biçimi için özel at soyu oluşturulmuştur. Dünyada Anadolu atları dışında sağ arka – sağ ön, sol arka – sol ön adım atarak ‘rahvan’ yürüyebilen nadir atlardandır. Bu yürüyüşleriyle saate 22 km. yol yapabilirler.

Classic Fino, Paso Corto ve Paso Largo adı verilen üç temel yürüyüş hızı ve biçimlerinin yarıştırıldığı organizasyonlar dışında Paso Fino atları, Endurance (Dayanıklılık), Üç gün yarışları, At Terbiyesi, Atlama yarışları gibi batı disiplinlerinin yanı sıra, Amerikan geleneksel yarışları olan Reining (Dizginleme), Cutting (Kesme) ve Varil etrafından dönme (Barrel Racing) gibi yarışlarda, Serbest binişte (Hacking), iz sürme, avcılık gibi etkinliklerde kullanılırlar.

Ayırt Edici Özelllikleri

Oldukça dikkat çeken yan ve rahvan yürüyüşleri

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Endülüs Atı
  • Jennet

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Genel Biniş
  • Konkur

Mizaç

  • Akıllı
  • İstekli
  • Uysal

Tahmini Yaşam Süresi

Bilinmiyor

Tarihi

Soyunun 1492 yılında Cristof Colomb’un Amerika’ya beraberinde götürdüğü İspanyol atlarından geldiği sanılmaktadır. Colomb ilk kez karaya Porto Rico sahillerinde ayak basmıştı. Daha sonraki yıllarda İspanyol ve Portekiz sömürgeciler Porto Rico, Kolombiya ve Karayip adalarını üsleri haline getirerek burada yetiştirdikleri atlarla Amerika Kıtasını fethettiler.

Paylaş