İngiltere’de çeşitli ırklar arasındaki melezlemeler sonucunda elde edilmiş bir et ırkıdır. Vücudu kapsayan geniş ve düzgün görünümdeki tüyler bu ırkın tipik özelliğidir.

Beyaz derilidirler, yumurta kabuk renkleri açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişir. Ortalama canlı ağırlıkları horozlarda 4.2-5.0 tavuklarda 3.5-.-4.0 kg’dır.

Anavatanı : İngiltere
Renk : Beyaz, Siyah, Sarı, Gri (mavi) benekli
Ağırlık : Horoz 4.5 – 5 Kg. Tavuk 3 – 3.5 Kg.
Yıllık yumurta sayısı : 110 – 160 adet
Yumurta Rengi : Açıkkahve
Kuluçka süresi : 21 gün

Orjini İngiltere olan bu tavuk ırkı, iri cüssesi, uysal yapısı, bacaklarını örtme derecesinde bol ve kabarık tüyleri sayasinde hayvanseverlerin değişmez türlerinden birisi olmuştur.

Yıllık yumurtlama sayısı 110-160 arası olup uygun bakım koşulları sağlandığında kış aylarındada yumurtlamaya devam eder

Orpington, kökeni adını da aldığı İngiltere’nin Orpington kasabasına dayanmaktadır. Orjinal Siyah Orpington tavukları Minorca, Langshan ve Plymouth Rocks tavuklarının çaprazlamasından elde edilmiştir. İyi bir yumurta tavuğu olmakla beraber et yönünden de besi tavuğu olarak yetiştirilebilmektedir. Ağır Siklet olmasının yanında yumuşak görünüşleri ve zengin renkleri ile birlikte oldukça cazibeli bir tavuk ırkıdır. Çok anaç bir tavuk olmasından dolayı kuluçka makinesi gibidirler. Ağır olmalarına rağmen, nadiren de olsa, kısa mesafe uçabilmektedirler. Vücud yapıları soğuk iklim koşullarına uygundur. Orpington tavukları düşük ve geniş bir gövdeye sahiptirler. Bacakları da tüylerle kaplıdır. Küçük kafalarının üzerinde orta büyüklükte tek parça ibikleri vardır. Tüylerinin kabarık olmasından dolayı yağmur altında kalmaları durumunda yağmur suları derilerine kadar ıslanmalarına sebep olabilidiğinden dolayı, yağmurdan uzak tutulmaları tavsiye edilmektedir. Orpington tavuklarının Siyah (Black), Beyaz (White), Deve tüyü rengi (Buff), Mavi (Blue) ve Benekli (Splash) türleri vardır. En çok bilineni ise Devetüyü rengi (Buff) olanıdır. 20.yy. başlarında Almanlar tarafından Cüce (Bantam) türü geliştirilmiştir. Cüceler (Bantam) Büyük (Large) boyları ile aynı görünüşe sahip olmakla beraber ebat olarak küçüğüdürler. Cüce Orpingtonlar da büyükleri gibi uysal karakteristik özelliklere sahiptirler ancak uçmazlar. Bu nedenle özellikle hobi tavukçuluğu için oldukça iyi bir tercihtir. Orpington tavukları senede yaklaşık 200 adet orta boydan büyük boya, açık kahverengi yumurta yumurtlarlar. Kışın da yumurtlamaya devam ederler.

Paylaş