Turken (Çıplak boyun)

Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yetiştiği için Transilvanya tavuğu olarak bilinen bu tür, genetik bir mutasyon sonucu bu görünüme bürünmüş. Görünümü yüzünden sık sık hindiyle karıştırılıyor.

Turken: çıplak boyunlu tavuklar

Turken, çıplak boyunlu tek tavuk cinsidir. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır. Buna rağmen turken tavuklarının soğuğa dayanıklılıkları çok iyidir. İlk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar bu …

Turken tavuklarına, boyunlarının tüysüz olması sebebiyle hindi melezi olduklarını düşünerek “turken” demişler. Gerçeği yoktur, yanlış bir inanıştır. Turken, çıplak boyunlu tek tavuk cinsidir. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır.

İlk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar bu hayvanların uyumluluklarına, evcilliklerine, tavukların yumurta verimliliklerine, kuluçkadaki başarılarına, horozlarının iyi huyluluklarına hayran olurlar herkese ısrarla tavsiye ederler.

Turken tavukları Macaristan kökenlidir. Almanya’da ıslah edilmiştir. Boyun tüysüzlüğü genetik olarak baskındır. Başka tavuklarla melezleştiği zaman ilk neslin tümü çıplak boyunlu melez olurlar. Gerçek turkenler ayrıdır, melezler ayrıdır. Bütün özelliklerine dikkat edilerek soylarının başka tavuklarla karışmamasına dikkat edilmelidir.

Turkenlerin temel özellikleri:
Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. Tüylerinin az olmasına rağmen soğuğa birçok tavuk türlerinden daha dayanıklıdır. Açık arazide beslenmeye uygundur çünkü yiyecek aramada bulmada doğal yetilerini hiç kaybetmemişlerdir.
Evcilleşmeye tam uygundur, evcil hayvan olarak bahçede beslenebilir. Oldukça uysal ve eğitilebilir karakterleri vardır. Eğer horozları saldırgan diyorsanız bilin ki safkan değildir, kanında bir melezlik vardır.

Yetiştirilme amacı: Hem eti hem yumurtası için
Yumurta verimi: Yüksek
Yumurta rengi: Krem rengi, açık ve normal kahverengi
Ağırlıkları: Tavuklar 3 kilo, horozlar 4 kilo
Renk: Genel bir renkleri yoktur. Çeşitli renklerde olurlar. ABD’de resmen kabul edilmiş renkleri siyah, beyaz, devetüyü ve kırmızı..
İbik: Düz, tek parça, tavuklarda biraz kısa, horozlarda orta boy, genelde 5 dişli.
Soğuk havaya dayanıklıları: Çok iyi
Evcilleşme: Uysal ve çok uyumludur, evcil hayvan olarak mükemmeldir. Hiçbir huysuzlukları haydutlukları olmaz.
Cüce cinsi: Var
Kuluçkaya yatma: Çok iyi
Diğer özellikleri: Tepeli olmaz, ayaklar tüysüz ve 4 parmaklıdır.

Paylaş