Batı Norveç’in dağlık bölgelerinde yaşayan bu ırk nispeten küçük ama çok güçlü ve dayanıklı bir ırktır. Dünyanın en eski ırklarından biri olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadırlar. Meraklı, dost canlısı, güçlü ve cesur atlardır.Fiyordları farklı kılan özelliği yelelerinin ortasının siyah, kenarlarının ise beyaz renkte olmasıdır.

Özellikleri

Viking’lerin bineği olan ve onlar tarafından at dövüşü sporu için kullanılan Fjord atının kökeni batı Norveç’tir. O zamandan beri batı Almanya da dahil olmak üzere İskandinavya boyunca dağılmışlardır ve Danimarka’da, özellikle Jutland’de çok popülerlerdir. Jutland’e bu yüzyılın başlarında tarım işlerinde kullanılmak üzere ithal edilmiştir. “Primitif” bir türdür ve oldukça geniş mezomorfik tipte olan bu atın karakteristik bir boz rengi, sırtında uzun bir çizgi ve ayaklarında zebra desenleri vardır. Hem yelesi hem de kuyruğu ortada siyah, dışlara doğru gümüş rengi kıllardan oluşur, dik dururlar ve karakteristik bir hilal şeklindedirler. Kafaları küçük, profilden düz ya da hafif eğimlidir, çıkık çeneleri dikkati çeker, geniş alınları vardır, küçük kulakları, birbirinden ayrı, geniş, duygu dolu gözleri ve belirgin burun delikleri vardır. Boyunları kısa ve kaslı olup yukarı doğru kalkık yeleleri vardır; omuz başları alçaktır, sırtları çok uzun olmayıp çoğunlukla hafif alçak seyreder, eğimli sağrıları uzun bir kuyrukla sonlanır. Derin bir göğse sahip olan Fiyordların omuzları eğimli ve kaslıdır. Bacakları sağlam ve kaslıdır, geniş eklemleri, belirgin tendonları vardır, topuklarının arkasında hafif tüyler vardır, bilekleri uzundur. Fiyordlar çok güçlü atlardır, ayakları yere sağlam basar, güçlü bacakları ve iyi ayakları vardır. 132 – 144 cm cidago yüksekliğine sahip olan fiyordlar, yorulmaksızın çalışabilirler ve traktör kullanımının imkansız olduğu dağlık arazilerde tarım işleri için kullanılırlar. Koşum takmada ya da yük atı olarak kullanılırken de iyi performans gösterirler.

Ayırt Edici Özelllikleri

sırtta uzun bir çizgi, ayaklarda zebra desenleri, hem yele hem de kuyrukta ortada siyah, dışlara doğru gümüş rengi kıllar, çıkık çene, küçük birbirinden ayrı kulaklar

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Bilinmiyor

 

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Genel Biniş
  • İş
  • Konkur

Mizaç

  • Dost Canlısı

Tahmini Yaşam Süresi

30 yıl

Tarihi

Bu kadim tür buz devrindeki atalarında bulunan  “primitif” karakteristiklerini geri kazanmayı başarmıştır. Örneğin: boz rengi kürkü, sırtındaki uzun çizgi ve bacaklarındaki zebra desenleri. Vikingler bu atları savaş zamanlarında binek olarak kullanmıştır ve bu mağara resimleriyle ispatlanmıştır. Kabaca günümüzde Batı Avrupa’da bulunan bütün türlerin bu ırktan türedikleri düşünülmektedir. Tür yabancı kan karıştırma denemelerine karşı durmuştur ve şu anda tamamen safkandır. Kendi ülkesinde küçük çaptaki koşum takma müsabakalarında kullanılmaktadır.

Norveç Fiyordu, Norveç’in en eski ve Amerika’nın en yeni türüdür. Norveç’teki bütün üretme süreçleri devlet kurumu tarafından kontrol edilmektedir. 1950 yılına kadar ihracatına izin verilmeyen Fiyordların 1950 sonrası 25 adedi Kuzey Amerikaya ihraç edilmiştir ve bunların hepsi de Norveç hükümeti tarafından şampiyon stokları olarak belirlenmiş atlardır.

 

Paylaş