Şu anda İspanya olarak bilinen bölgede tarih-öncesi yaşamış atların soyundan geldiğine inanılan Knapstrupper’lar Avrupa’daki kayda alınmış en eski at ırklarından biridir. Appoloosa ırkında olduğu gibiLeoparı andıran bir dona sahiptir. Danimarka orjinli olan bu ırk zeki, arkadaş canlısı ve iyi bir mizaca sahip olması nedeniyle sirklerde kullanılmışlardır. 20 -­ 35yaşına kadar yaşayabilirler.

Özellikleri

Knabstrupper’lar sakin mizaçları, yüksek eğitilebilirlik seviyeleri, güçleri, dayanıklılıkları, beden sağlıkları  ve müthiş renkleri dolayısıyla değerlidirler. Geçtiğimiz iki asır boyunca, üç ayrı Knabstrupper tipi ortaya çıkmıştır: Spor atı tipi, Barok tipi ve midillitipi. Spor atı tipi etkinliklerde ve atlayış şovlarında başarılı olmak için türetilmiştir ve Knabstrupper’ı Avrupa’nın sıcakkanlı spor atlarıyla (Danish Warmblood ve Trakehner gibi) çiftleştirerek geliştirilmiştir. Barok tipi daha kısa, geniş bir attır; yük atını ya da savaş atını anımsatır ve sirk atı olarak zamanında çok popüler olmuştur. Midilli tipi daha da küçüktür ve bütün Avrupa’da çocukların favorisidir.

Knabstrupper’lar, American Appaloosa ile renk genlerini paylaştıkları için aynı renk düzenlerini sergilerler. En popüler renk düzeni beyaz üstüne siyah, boz ya da kestane beneklerle leopardır. Diğer düzenler, battaniye, kar tanesi, kar şapkası ve “az benekli”dir. (neredeyse bembeyaz olan bu tip, her zaman benekli taylar doğurur.)

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Frederiksborg

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Genel Biniş
  • İş
  • Konkur

Mizaç

  • Dayanıklı
  • Eğitilebilir
  • Zeki

Tahmini Yaşam Süresi

20 -­ 35 yıl

Tarihi

Knapstrupper, 1812’de, Danimarkalı bir kasabın bir İspanyol ordusu subayından aldığı kestane rengi bir kısrakla ortaya çıkmıştır.FLAEBEHOPPEN ( Flaeb’in kısrağı anlamına gelir) adını alan kısrak, Holbaek, Nordsealand,Danimarka’da bulunan “Knabstrupgaard” adlı bir mülkün sahibi Major Villars Lunn tarafından satın alınmıştır. Flaeb’in kısrağı bir Fredricksborg aygırıyla çiftleştirilmiştir ve ortayaFlaebehingsten adında muhteşem renklerde bir aygır çıkmıştır. Bu ikisinin dışında, Flaebehoppen ve Flaebehingsten bir çok kaliteli atla çiftleştirilmiştir, ve ortaya Avrupa’da daha sonra keşfedilen Knabstrupper atının soyunu oluşturan rengarenk yavrular ve torunlar çıkmıştır.

1870’lerin başında Knabstrupper atlarının sınırlı sayıda olması önlenemez bir üretme tehditi yaratmıştır ve türün devamını tehlikeye sokmuştur. Sonra 1891’de, Lunn ailesinin ahırında çıkan yangın türün en kalitelilerinden 22tanesini öldürmüştür. 1900’lerde, türün sayısı ve kalitesi büyük ölçüde düşüş yaşamıştır. Ancak Knabstrupper atlarının destekçileri türün devamı için savaşmaya devam etmiştir, ve 1947’de aygır çiftliği “Egemosegaard” türü yeniden oluşturmak için girişimde bulunmuştur. 1971’de, Frede Nielsen üç adet Appaloosa aygırını türe yeni bir kan katmak için  Danimarka’ya getirmiştir. Bu mantıklı bir adımdı, çünkü Amerikan Appaloosa’sı direkt olarak Cortez ve Coronado tarafından1500’lerde Avrupa’dan “Yeni Dünya” ya getirilen İspanyol benekli atlarından türetilmişti.

Paylaş