Diğer Adları: Amazona Aestiva
Ortalama Boy: 37.5 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 28 gün sürer, tüylenme 65 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Tüyleri erişkinlere göre daha mattır, irisleri kahverengidir.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Her kuş ayrı bir işaret gelişir. Yüz: Bu türleri tanımlamak için sadece mavi yüz yamasına güvenmeyiniz. Diğer amazonlar da benzer mavi işaretlere sahiptir. Omuz: Mavi alınlı amazon olduğunu belirten kırmızı omuz işaretleridir. Bazı durumlarda kırmızı olmayabilir. Ayaklar:Ayaklar genellikle koyu renklidir, fakat örneğin eğer pançe kaybedilirse çevreleyen deri alanı daha mat olur. Kuyruk: Bu papağanların yuvarlak uçlu, geniş ve az çok uzun kuyruk tüyleri vardır.
Temel Özellikleri
Amazon papağanları, yeni dünyaya yaılmış yaklaşık yirmi yedi değişik türden oluşan bir gruptur. Karaip adalarının bazılarında bulunanlar türü dünyada en çok tehlike altında bulunan papağanlar arasında bulunur.

Değişik baş renkleri olmaklar beraber çoğunluğunun ana rengi yeşildir. Doğada çok yaygaracı ve gürültücüdürler, bununla beraber taklit yetenekleri iyidir.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli papağan karışımı, günlük meyva ve yeşil gıda verilmelidir.

Mali alınlı amazon papağanları diğer birok papağan gibi ahşap işlerini parçaladıklarından, sağlam bir kuşhaneye yerleştirilmelidirler. Günün ilk ışığında ve alacakaranlıkta yüksek sesle ötmeye ve komşularla beraber sizi de rahatsız etmeye meyilli olduklarından sabah ve akşamları sınırlanmış bir barınakta tutulmaları iyi bir fikir olabilir.

Üreme
Üremeye teşebbüs etmeden önce kuşhaneye iyice yerleşmiş olmaları sağlanmalıdır. Mavi alınlı amazonların Kuzey Yarımkürede yazın erken devrelerinde başlayan oldukça sabit bir üreme sezonları vardır.

İlk kuluçka elde yetiştirilmedikçe, nadiren iki kere yavrularlar. Ortalama olarak bir çift üç veya dört yavru yapar.

Paylaş