Kökü iberya atına dayanan İspanya’nın çok eski bir binek at türüdür. Bu atlar İberya yarım adasında İ.Ö. ki yıllardan beri bilinmektedir. Arap soylarıyla beraber, günümüzde kabul görmüş diğer cinslerin neredeyse atası sayılır. 8. yüzyıldan  itibaren Arap ve Berberi atlarıyla karıştığı sanılmaktadır. Ancak birçok Avrupa atı da  bu atın karışımıyla oluşturulmuştur. (Oldenburg,Friesian,Holstein… gibi).

Özellikleri

Bu at stil sahibi olması için İspanyol anlayışıyla yetiştirildi. Kendisini öyle  bir stil ve varlıkla taşıdı ki, dünyanın hakimleri ve krallar tarafından aranır oldu.

Amerikan Quarter Atı, kısa mesafe yarışlarda yenilmez olduğu için Colonial Short (kısa sömürgeci) adını alan At’tan yetiştirilmiştir. Kısa at yetiştirilmesi ilk olarak İspanyol Atı bulunduğunda kaydedildiğinden, İspanyol atından başkası değildir.

Endülüs atları için 1912 yılında yeni bir pedigree kitabı oluşturma çalışması başladı. Endülüs atlarına yeni bir ad verildi; Safkan İspanyol Atı (Pura Raza Espanola PRE). Çok büyük çabalar harcayarak dış etkilerle oluşmuş genleri temizlediler. 1960 yıllarında at yetiştiricileri yeni bir pedigree kitabı oluşturdular. Portekiz’de de bu atlara yeni bir ad verdiler; Safkan Lusitano Atı {Pura Sangue Lusitana PSL). Lusitana Roma’lıların Portekize verdikleri addır.

Lusitano ile Safkan İspanyol atlarının soyları aynıdır. Bu nedenle bu atlara Endülüs ya da İberya atları denmeye devam edilmektedir. Günümüzde Endülüs atları dünyanın en popüler barok atlarıdır. Toplam sayılarının yaklaşık 20.000 kadar olduğu bildirilmektedir. Bu atlara ilgi duyulmasının en önemli nedenlerinden birisi de Holywood’dur. Film kahramanlarını ortaya çıkarmak için en güzel yol Endülüs atına bindirmektir. Örneğin Yüzüklerin Efendisi, Zorro, Truva, İskender, Cesur Yürek, Gladyatör… v.b.

Endülüs atı iri bir attır. Ortalama cidagosu 155 – 160cm.dir. Kaslı bir baş ve büyük badem gözleri vardır. Burnu düz veya hafif çıkıntılıdır. Boynu güçlü, geniş ve uzundur. Güzel bir kıvrımı vardır. Bedeni yuvarlak ve uyumludur. Ensesi geniş, sırtı güçlü ve kaslar, görünecek biçimde düzdür. Çukurluk yoktur. Göğsü geniş ve güçlü görünümlüdür. Sağrı kısa, geniş ve hafif kalkıktır. Kuyruk uzun, kıllar, gür ve hafif dalgalıdır. Yelesi uzun ve çok gür kıllara sahiptir. Bacaklar kısa, güçlü ve kaslıdır Arka bacaklar, hafif aşağıya çekik ve kaslıdır. Toynaklar, bütün ve yüksek ve sağlamdır. Günümüzde Endülüs atlarının %80’i Kır renktedir. Dıger renkler Doru, koyu doru ve yağızdır. Bunların dışında İzabel, Kestane, Açık Kestane renkleri de vardır Endülüs atlarının standart renkleri yoktur. Lusitano atlarında ise genellikle kır renk ya da doru renk hakimdir.  Bu atların burun çıkıntıları Endülüs atlarına göre biraz daha fazla ve sırtları daha uzundur.

Ayırt Edici Özelllikleri

Kaslı bir baş, Büyük badem gözler, Düz veya hafif çıkıntılı burun, Güçlü, geniş ve uzun bir boyun, Geniş ense, Göğsü geniş ve güçlü görünümlüdür. Sağrı kısa, geniş ve hafif kalkıktır. Uzun Kuyruk, Uzun ve gür yele, Kısa ve güçlü bacaklar, Arka bacaklar, hafif aşağıya çekik ve kaslıdır Toynaklar, bütün ve yüksek ve sağlamdır.

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • İberya Atı

Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Genel Biniş
  • İş
  • Konkur

Mizaç

  • Cesur
  • Sakin
  • Zeki

Tahmini Yaşam Süresi

Bilinmiyor

Tarihi

Bu atların İberya yarımadasında Taş Devri’nden bu yana yaşadıkları düşünülmektedir. Altamira’daki kaya resimlerde bu atların resimleri görülmektedir. Güçlü, hızlı ve iyi manevra yapabilen bu atlarla ilgili birçok efsane anlatılmaktadır. Bu atlarla ilgili Eflatun, Seneca, Xnephon gibi filozoflar hayranlıklarını bildiren yazılar yazmışlardır.

Paylaş