Kaymakamlığına,

Çumra ilçesinde sabah saat 07.00 sularında, belediyenin zabıta görevlileri ellerinde tüfeklerle sokaklarda köpekleri vurmuşlardır. Olaya tepki gösteren bir duyarlı vatandaşa ise belediye zabıtaları “Vurmayalım da cocuklarımızı mı ısırsınlar, halktan akşama kadar telefon geliyor, karışma işimize, git işine” şeklinde cevap vermişlerdir.

Şehirde görüşuğümüz başka görgü tanıkları da, zabıtaların bu hayvanları vururken neşe ile gülüp şakalaştıklarını ifade etmişlerdir.

Kan içindeki köpekler, can cekişir vaziyette sokakta bırakılmış, sonra vatandaşın “cocuklar görür” tepkisi üzerine toplamışlardır. Olaya tepki gösteren duyarlı vatandaş ise belediyede muhatap bulamamıştır.

5199 sayılı yasa gereği olan kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezini kurmayı beceremeyen belediye, hayvanları ahlaki ve insani olmayan ilkel bir yaklaşımla vurarak öldürmeyi becermektedir.

5199 sayılı yasanın ihlalinin yanında, meskun mahalde ateşli silah kullanılması ile TCK da ihlal edilmiştir.

Çumra Belediyesinin meskun mahalde ateşli silah kullanarak bu suçu işleyen zabıta görevlileri hakkında Çumra İlçesi Emniyet Müdürlüğünce adli ve kaymakamlığınızca da idari soruşturma açılmasını, bu kişilerin bu silahlari kullanirken insan hayatını da tehlikeye atmaları nedeniyle emniyet makamlarınca silahlarına el konmasını talep ediyoruz.

Kurumunuzca yapılacak işlemler tarafımızca takip edilecek, gereğinin yapılmaması durumunda, konu İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne de aksettirilecektir.

Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

                                                             Nesrin Çıtırık

               HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu üyesi DOHAYKO Genel Sekreteri

Ek 1… Konya Valiliğine olan müracaat..

Ek 2….Belediye zabıtasi tarafindan vurulmuş kanlar içindeki köpek resmi

Dağıtım… BİMER, TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı, İcişleri Bakanlığı Mahalli Idareler Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Konya İl Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığına, Konya Valiliğine, Konya Veteriner Hekimler odası,Konya İl Çevre Müd., Konya B.Şehir Belediyesi, Konya İl Tarım Müdürlüğü, Konya İl Jandarma Komutanlığı, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Çumra Belediyesi, Çumra İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Basın Kuruluşlarına, Hayvan Koruma Gruplarına

 

Tarih :17.11.2009

Konu : Konya’ nin Çumra ilçesindeki köpek katliamı hk.

                                                          T.C KONYA VALİLİĞİNE ;

İstanbul’ dan misafirlik için Konya’ nın Çumra İlçesine gelen Filiz Şahin silah sesleri ve köpek çığlıkları üzerine dışarıya çıktığında köpeklerin zabıtalar tarafından vurulduğunu ve ölüp ölmedikleri bile kontrol edilmeksizin çöp konteynırlarına atıldığını görür.Bunlardan birinin fotoğrafını da çeker. Kendisiyle istenirse 0537 216 76 36 telefondan iletişime geçilebilir. Ekte yer alan fotoğraf kanıt olarak kendisi tarafından sunulmuştur.

Bu katliamla ilgili olarak ;

Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtilen Kanun No: 5199  Kanun Kabul Tarihi: 24/06/2004 Resmi Gazete Tarihi: 01/07/2004 Resmi Gazete Sayısı: 25509

AMAÇ

Madde 1 – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

KAPSAM

Madde 2 – Bu Kanun, amaç maddesi doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri, alınacak önlemleri, sağlanacak eşgüdümü, denetim, sınırlama ve yükümlülükler ile tabi olunacak cezai hükümleri kapsar.

Görgü tanığı bu son derece üzücü olayla ilgili ;

Daha önce Konya ve ilçelerinde yaşanmayan hayvanlara karşı bu şiddet ve itlaf olaylarının son zamanlarda neden artış gösterdiğinin,kişi veya kişilerin bu yasaya aykırı yaptığı suçun (katliamın) acilen incelenmesi, denetlenmesi ve tekrarının olmamasını sağlayacak,suçlu kişilerin caydıracak şekilde cezaya tabii tutulmasını ve tarafımıza bilgilendirilmesini arz ederim.

Selma Turan

HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU KONYA TEMSILCISI

KONYA DOĞAYI VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKAN YARDIMCISI

YEREL HAYVAN GÖNÜLLÜSÜ

Dağıtım… BİMER, TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı, İcişleri Bakanlığı Mahalli Idareler Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Konya İl Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığına, Konya Valiliğine, Konya Veteriner Hekimler odası,Konya İl Çevre Müd., Konya B.Şehir Belediyesi, Konya İl Tarım Müdürlüğü, Konya İl Jandarma Komutanlığı, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Çumra
Belediyesi, Çumra İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Basın Kuruluşlarına, Hayvan Koruma Gruplarına

BELEDEİYE BAŞKANINDAN GELEN YANIT :

Sayı     : K.Ç.42.ÇBB(872)01-09/                                                                            19.11.2009

Konu   :

 

 

 

Sayın          :

 

 

Sevgili hayvan dostu kardeşim, her şeyden önce duyarlı davranışınız için teşekkür ediyorum. Söz konusu olaydan 18.11.2009 tarihinde saat:09:30’da maillerimi kontrol edince üzülerek haberdar oldum. Belediyemizin bu şekilde bir itlaf proğramı olmadığı gibi olmasıda söz konusu olamaz. Kendisi’de 1,5 ay önce elim bir trafik kazası sonucu “Şila” isimli köpeğini kaybeden ve günlerce Şila’nın üzüntüsünü çeken halen de bir köpek sahibi olan bir Belediye Başkanı’nın sorumluluk alanları içerisinde böyle bir şeye müsaade etmesi tahayyül dahi edilemez.

Şahsımın bu konuya olan duyarlılığını birçok hayvan dostu bildiği gibi bu konudaki çabalarıma ve duyarlılığıma Ankara KORUSEV yönetiminden Ayşegül AS (Çötek) da defalarca şahit olmuştur. Hassasiyetiniz için tekrar teşekkür ederken konunun ciddiyetle izlenip kontrol edileceğini de ayrıca bilmenizi istiyorum.

Çumra’nın Belediye Başkanı olarak ilçemde böyle bir şeye asla müsaade edilmeyeceğinden hem bir hayvan dostu olarak, hem de yavru Şila’nın sahibi sıfatıyla emin olmanızı diler, duyarlı davranışınız ve başarılı çalışmalarınız için teşekkür ederim.

Sevgi, saygı ve selamlar.

 

 

 

Yusuf ERDEM

Belediye Başkanı

Paylaş