Dayanıklı ve zeki bir ırk olup uzun tüyleri ile soğuk hava şartlarında hayatını idame ettirebilir. İzlanda’yaVikingler tarafından getirildiği için Viking atı olarak da bilinir. Bu ırkın İzlanda dışına çıkarılması ve hali hazırda İzlanda dışında yaşayanlarının da İzlanda ya getirilmesi kanunlarca yasaklanmıştır.

Özellikleri

İzlanda’da geliştirilen bu atlar çoğu zaman midilli boyutlarında olmalarına rağmen, çoğu kaynak bu ırkı “at” olarak tanımlar. İzlanda atları uzun bir ömre sahip olup oldukça dayanıklılardır öyle ki anavatanlarında yaşayan atlarda çok az hastalığa rastlanır. İzlanda’da görülen tek at ırkı olarak, uluslararası mecrada oldukça popüler olup Avrupa ile Kuzey Amerika’da hatrı sayılır bir popülasyona sahiptir. Anavatanında hala geleneksel çobanlığın yanı sıra boş zaman aktivitesi, şovlar ve yarışlar için kullanılan bu ırkın ithalat ve ihracatı İzlanda yasaları gereğince yasaklanmıştır.

Mezomorfik tipte olan bu midilli, ortalama 121 – 134 cm cidago uzunluğunda ve 380 – 410 kg ağırlığındadır. Neredeyse her renk don görülebilir. Çeneleri hafif çıkıktır ve geniş alnı perçemle kaplı olup küçük kulaklara sahiptir. Kısa boynu kaslı olup, omuz başları alçakça ve geniştir. Uzun sırtı bazen hafif çukur olabilir; sağrısı kısa, geniş, kaslı ve hafif eğimlidir, uzun kuyruğu ucuna doğru genişler; göğsü derin, ve omuzları güzel bir eğime sahiptir. Bacakları kısa ve güçlü olup, geniş eklemlere sahiptir. Uzun incik kemikleri, güçlü toynaklarla sonlanır. Ayakları sağlam basan bu midilliler, en zor arazilerde bile korkusuzca yol alırlar. “Tolt” adı verilen hızlı ve rahat bir yürüyüş biçimleri vardır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Summer Eczema

Irkın Kan Hattı

  • Connemera Pony
  • Highland Pony
  • Shetland Pony
Paylaş