Diğer Adları: Are Severa
Ortalama Boy: 40 cm
Ortalama Ömür: 30 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 25 gün sürer, tüylenme 60 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisleri koyudur.
Ayırt Edici Özellikleri: Maske:Maske üzerinde var olan çıplak deri alanı karakteristliğidir. Tüyler:Vücudun rengi yeşilin koyu bir tonudur. Kel alanları gözleyiniz, çünkü bu tüy yolmayı gösterir.Kanatlar: Kanat kenarları dikkat çekici bir kırmızı tonudur. Bu renk kuş odadayken çok bellidir. Kuyruk:Kuyruk uzundur ve diğer başka aralardaki gibi karışık renklidir.
Temel Özellikleri
Haşin ara bodur çeşitlerdendir, doğada Panama’dan aşağı doğru Amerika’nın kuzeyine kadar dağılır. Belirgin küçük boyutları ve yeşil tüyleri ile tanınabilir. Avikültürde pek yaygın değildirler, fakat zarar verici tavırlarına izin verildiği takdirde, bakımları kolaydır.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli papağan gıdası, hububat, meyva, ıspanak yaprağı gibi yeşil gıda verilebilir.

Dayanıklıdırlar, bütün yıl boyunca bir dış kuşhanede barındırılabilirler.

Üreme
Geçimli çiftler seve seve yuvalar. Bir çift üremeye hazır gözüküyorsa, sağlam bir folluk verilmelidir. Bir çift ilk defa ürüyorsa, dikkatlice gözlemlemek gerekirçünkü acemi kuşlar yavrularını ölümcül bir şekilde yaralayabilir.

Ebveynlerin, yavruların neye ihtiyacı olduğunu kısa sürede öğrenmesi ümidiyle, yavruları yuvadan almak yerine, fazla gıda vermek daha iyidir.

Çeşitler
Sarı tüylü aralar (Ara Auricollis), Güney Amerika’nın güneyinden olan çekici türlerdir, doğal olarak taklit yetenekleri vardır.

Paylaş