Diğer Adları: Aratinga Solstitialis
Ortalama Boy: 30 cm
Ortalama Ömür: 15 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 26 gün sürer, tüylenme 56 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlerden daha mattırlar.
Ayırt Edici Özellikleri: Tüyler:Vücut rengi çeşitler arasında de—gıs—ir, bazıları diğerlerine göre daha parlaktır. Kanatlar: Erişkinlerde kanatlar birincil olarak sarı iken genç kuşlarda daha yeşildir.
Temel Özellikleri
Göz kamaştırıcı güneş konurları 1970’lerin erken dönemlerinden beri avikültürde iyi bilinmektedirler ve başlangıçta çok yüksek fiyatlarla ortaya çıkmışlardır.

Çok üretken bir üreyici oldukları anlaşıldığından beri, evde üretilmiş türler oldukça uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Çiftler, genellikle güvenilir ebeveyndirler ve iki kere yuvalayabilirler. Olabilecek tek çekinceleri, haşin ötüşleridir.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli papağan karışımı, küçük hububat, meyva ve yeşil gıda verilebilir.

İklime alıştırıldıklarında dayanıklı kuşlardandır, dış kuşhanelerde barındırılabilir. Diğer konurlar gibi, tüm yıl boyunca üremeleri için follukları hazır bulundurulmalıdır. Fakat, üreme sezonundan sonra parazitlerin oluşmasının engellenmesi için bu folluklar temizlenmeli ya da yeni bir tanesiyle değiştirilmelidir.

Üreme
Çiftler üremeleri çin en iyisi 2.7 metre uzunluğunda, diğerlerinden ayrı bir kuşhanede barındırılmalıdır. Dayanıklı bir folluk ve yumuşak tahta blokları vererek, derin döşemeli bir yuva yapmaları sağlanmalıdır.

Tüy koparma bazen problem olabilir, fakat bundan etkilenen yavrular bir kere tüylendiğinde sorun ortadan kalkacaktır.

Paylaş