T.C. Eskişehir Valiliği                                                   Tarih : 15.11.2011
Valilik Yüksek Makamına                                             Konu : Geçici hayvan bakımevleri Hk.

ESKİŞEHİR

01.07.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun ve Yönetmeliği’nce belediyelerin sahipsiz hayvanlar için geçici bakımevi oluşturması ve kanun ile tanımlanan kısırlaştırma, aşılama,  tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Bugüne  kadar Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi dışındaki belediyelerimiz (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere) geçici hayvan bakımevini oluşturmayıp ilgili kanun gereklerini uygulamadıkları gibi, sınırları içindeki hayvanları öldürmek ya da komşu belediyenin sınırı içine atarak görevlerini kötüye kullanmaktadırlar.

Adı geçen belediyelerde kanun gerekleri hiçe sayılarak, üreme kontrolü için kısırlaştırma yapılıp, aşılayıp kayıt altına alınmadığı gibi;  yaralanma, hastalık ve buna benzer durumlarda ise hayvanlar kaderine terk edilmektedirler.

Hayvan korumacıların bilgisi olması üzerine, Mahmudiye, İnönü, Seyitgazi, Beylikova ve Çifteler ilçesinden hayvanlar kişisel çaba ile Eskişehir merkeze getirilerek tedavi ettirilmiştir.

Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliliği’nin,  İl Hayvan Koruma Kurulunun görev ve sorumlulukları Madde-6 ve Belediyelerin alacağı tedbirler Madde-7 gereği olarak; Eskişehir ili genelinde hayvanlarla ilgili çalışmaların ivedilikle başlatılması ve görevlerini yapmayan belediyeler hakkında soruşturma açılması hususunda gereğini emir ve müsaadelerinize arz ederim.

Ayten TUTKUN

T.C. Kimlik No : …………………………………….
Eskişehir Yerel Hayvan Koruma görevlisi
HAYTAP Hayvan Hakları Eskişehir İl Temsilcisi

 

kopekler_ayten_tutkun_hurriyet_2011_1

 

kanuna_ragmen_ayten_tutukun_hurriyet_2011_1

Paylaş