Diğer Adları: Lamprotornis Purpureus
Ortalama Boy: 22.5 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, dişilerin daha gri loreleri olabilir.
Üreme: Kuluçka 16 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Daha mat tüylüdürler.
Ayırt Edici Özellikleri: Gözler:şaşırtıcı olarak gözler yoğun sarıdır.Tüyler: Yanardönerlik ışığa bağlı olarak kanatlar üzerinde farklı mor bronz renk oluşturabilir. Ayaklar:Parlak mor sığırcık pençelerini kaybetmeye hassatır ve donma riski vardır, dolayısıyla yuvalamaları için kuşhane barınağını kullanmaya teşvik ediniz.
Temel Özellikleri
Bu etkileyi kuşları, güneş ışığında güzel yanar döner tüylerini seyredebileceğiniz kuşhanelerde beslemek oldukça kolaydır. Diğer çok yakın türler de buna uygundur, benzer bakımı olan uzun kuyruklu parlak sığırcık (L. Purpuropterus) gibi.

Üremeden dolayı, özellikle küçük kuşlara karşı saldırganlaşabilir. Çiftler ayrı bir yerde beslenmelidir.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşlara dilimlenmiş meyve, düzgaga gıdası, ıslatılmış minah topakları ve un kurdu gibi canlı gıdalar verilmesi önerilir. Bu dayanaklı kuşlar ekili bir kuşhanede ayrı çiftler halinde barındırlırsa mutlu olur.

Tüylerini iyi durumnda tuttuğundan banyo yapmayı sever. Eğer içeride tutarsanız, doğal su geçirmezliğini korumasına yardım etmek için üzerlerine su serpin.

Üreme
Üreme hazır olduğunda folluk temin edin ve altını süngerlerle döşeyin. Yavrular kendi kendilerine beslenmeye başladığında en kısa zamanda alın, yoksa ebeveynleri onlara saldırabilir.

Çeşitler
Malabar minahı (Sturnus Malabaricus) bir Asyalı türdür, parlak mor sığırcıklarla aynı bakımı ister. Tekrar olarak, kesinlikle malabar minahlarının cinsiyetleri gözlemle tespit edilemez fakat diğer metodlar için uygundur. Bu sizin üreyen bir çiftiniz olmasını sağlar.

Paylaş