Naked – Çıplak Tavuk

Bu garip türün genetik mühendisliğinin bir sonucu olduğu ortada. Anavatanı İsrail olan bu tavuklar, tüylü tavuklara göre daha az yem yiyor ve daha hızlı büyüyorlar.

İsrailli Profesör Avigdor Cahaner tarafından sektörüde maliyetleri düşürmeye yönelik geliştirilen tüysüz tavukların fabrikalarda etleri değerlendirilirken tüylerinin yolunması gerekmiyor.

BU YOLLA ENERJİ TASARRUFU SAĞLANIYOR

Tüy yolma işlemi yapılmadığı için hem iş gücü azalıyor, hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. ama GDO lu tavuklar insan sağlığı için zarar teşkil ediyor.

Tavuk yetiştiriciliği sektöründe tavukların tüylerinin yolunması hem zaman almakta hem de maliyetli olmakta. Bu amaçla bu tuhaf ve bir bakıma ürkütücü tavuk cinsi ortaya çıkmıştır.

Tavuk cinsleri tüyleri ile bilinmekte. Hatta birbirinden güzel tavuklar tüyleri sayesinde süs hayvanı olarak besleniyor. Ancak bu tavuklar gösterişten oldukça uzak. Sadece maliyetleri azaltmak adına oluşturulmuş bir ırktır.

Tüysüz tavuklara karşı çıkan insan hakları savunucuları, tüysüz tavukların normalden daha fazla acı çektikleri düşüncesindeler. Tüyleri olmadığı için dış etkenlere karşı daha savunmasızlar. Kanat tüyleri olmadığı için de tehlike durumlarında sınırlı da olsa uçma yeteneklerini kullanamaz durumdalar.

Çıplak tavuklar daha hızlı büyüme özelliğine sahipler. Etleri yağsız olur ve sıcak iklimlere daha iyi uyum sağlarlar. Aynı miktarda et üretimi için daha az yem yediklerinden tasarrufludurlar.

Dezavantajlarına bakılacak olursa tüyleri olmadığı için soğuk hava şartlarına elverişli değillerdir. Yine tüyüz olduklarından güneş yanıkları, parazit gibi etkilere karşı dayanıksızdırlar. Tüysüz olduklarından çiftleşmelerinde de zorluklar oluşmaktadır.

bu doğanın düzenini değiştirmek anlamına geliyor ve kabul edilemez!

Paylaş