Buckeye tavuğu – Buckeye

Tür Warren Ohio’lu Nettie Metcalf tarafından 1896’da üretilmiştir. T. F. McGraw and George E. Howard 1907’de kökeni hakkında yazarken “Buckeye’ın Warren Ohio’lu Bayan Metcalf tarafından üretildiği ve aslen Kırmızı Buckeye olarak adlandırıldığını” belirtmiştir. Türün üretiminde Asyalı kızıl siyah ve Indian Game kuşlar çaprazlanmıştır.

Bayan Metcalf ilk yazılarında Indian Game kuş kullanımından söz etmese de, sonradan kullandığı siyah ve kırmızı kuş gamındakilerin bazılarının bezelye ibik ve sarı bacaklarıyla kısmen Indian game kanıda hissettiğini söylemiştir. Kuş kesinlikle eski Indian game kuşları andırmaktadır.

Rhode Island Reds’ten bir yetiştiricinin Bayan Metcalf’I türü bezelye ibikli Rhode Island kızılı olarak isimlendirmeye az kalsın ikna etmesiyle tür kimliği kaybolmak üzereydi. Ancak tam zamanında üretmeye çalıştığı kuşun daha tıknaz bir tip olduğunu fark ederek bunu yapmayı reddetti. Kuşuna, Ohio’da bulunan Buckeye kestanesi renginden esinlenerek buckeye ismini verdi. Bu renk atkestanesi rengine çok benzer. 1904’te Rhode Island kızılıyla aynı tarihte türün standartları kabul edildi.

Görünüm ve mizaç

Bayan Metcalf yüzey tüylerine daha iyi görünüm verdiğine inanarak bilinçli şekilde türünün alt katmandaki tüylerinin koyu renkli olmasını istemiştir. Dolayısıyla türde tüyler açıkken görülen açık bir çizgiyi saymazsak sırt hariç alt tüyler kızıldır. Buckeye sert, gürbüz çift amaçlı bir türdür. Hiç çok popüler olmamış ve anavatanında bile nadir olarak kalmıştır.

Akılda tutulması gerekenler

Uygun sürü bulmak problemlidir. Bazı erkekler üreme sezonunda saldırgan olup, mizacı değerlendirilmeden çocuklardan uzak tutulmalıdır.

 

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
YumurtacıKesim Yumuşak tüy ağır ABD Orta Kahve Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Bezelye veya Üçgen Maun, kuyruk siyah Evet 100-150 PCGBAPA

Avrupa