Breda tavuğu – Breda

Koşin, Brahma ve Ligorin gibi popüler türlerle yaklaşık aynı zamana denk geldiğinden olsa gerek Breda türü asla çok popüler bir tür olmadı. Amerikan İç Savaşı öncesinde bir süreliğine bu tavuk türü ABD’de makul sayıda korundu, fakat daha sonra gözden kayboldu.

1873 yılı Harpers Yeni Aylık Dergisinde bu türün faydalı ayrıcalıkları aşağıdaki alıntıya layık görülmüştür:

“ Tavuk çok az kuluçka isteksizliğine sahip — şişmanlamaya eğilimli tüm iyi yumurtacılar gibi.” Mourbray’nin Evcil ve Süs Tavukçuluk üzerine yazdığı makalesinde bu tavuklara Guelderlanders denildiği ayrıca ifade edilmiştir.

Hollanda da bu tür “karga başlı” olarak tercüme edilen Kraaikoppen olarak bilinmektedir. Bu türün Flemenkçe ismi (Kraaikoppen) ve  Almanya`da kullanılan “KraienkOppe” isminden kaynaklanan bir çok kafa karışıklığı doğmuştur. İkinci isim Hollanda’da Twentse adında tamamen farklı bir cins anlamına gelir. Breda tavuğu şimdi sadece az sayılarda bulunmaktadır, hatta anavatanı olan Hollanda da bile.

Görünüş ve Mizaç

Breda,  doğal olarak ibiği olmayan tek tür olması bakımından diğer kümes hayvanları arasında benzersizdir. Dubleks ibik genin ki bu La Fleche de de bulunur, değişimi buna neden olur.  Sonuç olarak,  bütün dubleks ibikli türlerde olan büyük burun deliklerine sahiptirler. İbik tiplerinin kalıtımını araştırmayı arzulayan genetikçiler için bu ibiksizlik her zaman Breda’yı  popüler bir kümes hayvanı yapar.

Bantam formu 1930 civarında geliştirildi ve bantam formu Siyah, Mavi-Oyalı, Beyaz ve Cuckoo (Guguk kuşu) türlerinde mecvuttur. Bu türün iyi yumurtaladığı,  hızla olgunlaştığı ve çabuk evcilleştiğinden iyi bir evcil hayvan olduğu söylenir.

Göz önünde tutulması gereken noktalar

Bacak uyuzu için sıkça kontrol edilmeli ve tür çamurdan uzak tutulmalıdır.  Ayak tüylerini temin etmek için ekstra tüneme yeri sağlanmalıdır. Acemiler için uygundur ama stok zor bulunabilir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
YumurtacıKesim Yumuşak tüy hafif Hollanda Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Yok SiyahBlack Laced

Cuckoo

Beyaz

Hayır 150-200 PCGBAvrupa
Paylaş