“Dünya Kötülük Yapanlar Değil Seyirci Kalıp Hiçbirşey Yapmayanlar Yüzünden Tehlikeli Bir Yerdir..!”

ALBERT EINSTEIN

İzmir’de kutu içinde yaşayan yaşlı ve hasta bir kediye yapılan vahşetin sadece idari para cezası ile geçiştirilmemesi ve kamuoyunda yaratmış olduğu derin infial nedeniyle HAYTAP olarak müdahil olduk ve avukat arkadaşlarımızla beraber bulunulan suç duyurusu sonrasında savcılıkça dava açıldı.

Yargılama  devam ederken duruşmalara Haytap’ın anlaşmaya vardığı  avukat arkadaşlarımız takip ediyordu. İzmir barosu ve Ankara Barosu Hayvan hakları komisyonundaki avukat arkadaşlarımız da başından sonuna kadar davayı izlediler.
Yargılama savcılık makamının iddianame düzenlemesi üzerine talebimiz gibi TCK 151/2 maddesinden dolayı yapılmasına karar verildi  ve savcılık sanığın 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi beklediğimiz gibi ceza 4 ay hapis olarak çıktı.

Tutuksuz yargılanan Sanık Ufuk Günaydın ‘ın ilk duruşmaya gelip ifade vermediği için 2. duruşmada bizzat  gelip mahkeme huzurunda savunma vermesi bekleniyordu ancak mahkeme sanığın Ankara’da talimatla vermiş olduğu ifadeyi yeterli gördü. Ufuk Günaydın , on celse süren yargılamanın hiçbir aşamasına katılmadı.

10. celsede  sanık Ufuk Günaydın için 4 ay hapis cezası verildi. Ancak söz konusu suç CMK gereği iki yıl altında hapis cezası öngördüğü  için dört ay  hapis cezası adli para cezasına çevrildi. Ceza kesinleştiğinde sanığın sabıkasına da işlenecek.

Bu arada mahkemece sanığın beş yıl boyunca denetim altına kalmasına ve bu süre içinde başka suç işlemesi halinde cezanın fiilen infaz edeceğine dair hüküm açıklandı.
dini_el_kediliTekrar hatırlatmak isteriz ki bu karar Kedi Yamuk sahipli hayvan olduğu için mahkemede görüldü ve savcılıkça dava açıldı. Eğer sahipsiz hayvan olsaydı sadece kabahatler kanunu kapsamında idari para cezası ile geçiştirilecekti.

10 celse boyunca davayı takip eden HAYTAP temsilcileri ve avukatları davanın sahipsiz kalmaması için kamuoyunun oluşturulması , konunun medya gündemine gelip yasa değişikliğinin ne kadar elzem olduğunu anlatması açısından çok önemliydi.

Sanık ayrıca kedinin değeri ile ilgili olarak 1000 TL yi de ödemesi üzerine şikayetçi kedi sahibi Arda tarafından bu para İzmir’deki üye derneğimiz DOHAYDER ‘e bağışlandı.

Bu dava için tüm delillerin ve emsal kararların dosya içine sunulduğu HAYTAP merkez ile İzmir’deki avukat arkadaşlarımızın ve temsilcilerimizin dava sonuna kadar nerdeyse iki yıl süren bu davada koordineli olarak çalıştığını bilinmesini isteriz.

Mala zarar verme
TCK MADDE 151. – (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.


Bu konuda bizlere bugüne kadar desteğini sağlayan isimli isimsiz herkese tekrar teşekkür ediyoruz.

Aynı konu ile ilgili olarak 25 Ekim 2010 Pazartesi akşamı Okan Bayülgen’in televizyon programınada konuk olarak katıldık ve programda hayvanlara uygulanan şiddet değerli sosyologlar , bu konuda uzun yıllardır çalışan stk temsilcileri , hukukçular ve psikologlar tarafından da tartışıldı.

Programı izleyemeyenler www.haytap.tv üzerinden izleyebilirler ya da buraya tıklayıp yayına bağlanabilirler. ( 1. bölüm )

Paylaş