Familya: Mastiff
Diğer Adları: Dobermann, Doberman Pinşır, Doberman Pinser, Doberman Pinşer
Rengi: Sarımsı kahverengi kısımlarla siyah; kızıl; açık kahverengi; mavi
Çıkış Yeri: Almanya
Çıkış Tarihi: 1800’ler
Orjinal İşlevi: Koruma
Günümüzdeki İşlevi: Güvenlik, polis, savaş, schutzhund (koruma)
Ortalama Ömür: 10-12 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 29-41/29-41 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 66-71/61-66 cm
 
Temel Özellikleri
Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Erkek, son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir. “Kötü doberman yoktur, kötü doberman sahibi vardır!” sözü buradan gelir.Doberman’ın kişiliği 2 yaşından sonra da gelişmeye devam eder. Bununla birlikte köpek 10-12 aylıkken sıkı eğitime başlanmalıdır. Bazı dobermanlar oldukça uzun yaşayabilir.
 

Neler Yapar?
Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanılan Doberman, yüz yılı aşkın bir süredir bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür.

Polis köpeği olarak, orduda (Deniz kuvvetleri Doberman’ı pusu bulma işinde kullanmıştır.) ve her türlü endüstriyel tesisin korumasında kullanılmıştır. Dişiler, erkeklere nazaran apartman hayatına daha kolay uyum sağlar, ancak her iki cinsin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.

Kökeni
Göreceli olarak yakın bir zamanda oluşmuş bir köpek cinsidir. Great Dane, Alman çoban Köpeği, Rottweiler ve Pinscher’in muhtemelen Beauceron ve İngiliz Tazısı’yla çiftleştirilmesiyle 1860’da Almanya’da geliştirilmiştir.

Bu karışımın yaratıcısı Lois Doberman, aslında bir Alman vergi tahsildarıydı. Doberman, mesleği gereği haydutların bulunduğu bölgelere sık sık ziyaret ediyordu. Gerektiğinde saldırabilecek nitleikte bir bekçi ve muhafız köpeği elde etmeye karar verdi. üreticisinin adını taşıyan (Kısaca n harfiyle anılıyordu!) Doberman, ilk kez 1876 yılında bir köpek gösterisinde sergilendi ve büyük başarı kazandı.

Sağlık

Bu ırkın yatkın olduğu birtakım hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; mide dönmesi, kalça displazisi, konjenital kalp rahatsızlıkları, cervical spondylitis, orta yaşlarda şişmanlık olarak sıralanabilir. Bu ırk genetik olarak wobbler sendromu taşımaktadır. Doberman ırkında en sık görülen bu hastalık boyun omurları ve omurilik basısına yol açar.

Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır. Bir kerede 3 ila 8 arasında yavru verebilir.

Tarihçesi

Doberman cinsi köpeklerin tarihçesi 1890 yılında dayanır. Almanya’da yer alan Apolda kentinde hayatını sürdüren bir vergi memuru tarafından geliştirilmiştir. Karl Friedrich Louis Dobermann adındaki bu vergi memuru mesleği sırasında yaşadığı zorluklara karşı kendini koruma amaçlı bu köpek ırkını geliştirmiştir. Vergi toplama görevini ifa ederken yaşadığı zorluklara karşı kendini korumanın yanı sıra ona saldıran kişileri de korkutmak için bir köpek arayışına giren kişi en sonunda bu köpek ırkını üretmiştir.

Doberman ırkının ismi incelendiğinde üreticisinin adı kullanılan ve bu adla bilinen dünya genelindeki tek köpek ırkı olduğu görülür. 1898 yılında Gerhilde v. Thüringen ve Graf Belling v. Grönland Doberman ırkına ait ilk köpekler olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Doberman ırkının üretimi sırasında faydalanılan köpek ırkları arasında Alman çoban köpeği, Rottweiler, Danua, Alman Pinscher, Manchester Terrier, Greyhound ve Beauceron gibi ırkların olduğu düşünülür. Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından bu konuda fazla kayıtların bulunmaması ve günümüze ulaşan bir kayıt olmaması nedeniyle bu tarz tahminler yapılır. Bu köpek cinsinin ilk üretiminden sonra 1899 senesine gelindiğinde günümüzde adıyla faaliyet gösteren ilk Doberman Dobermann Verein DV üretim kulübü kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından vergi memurluğu görevi sırasında koruma sağlaması amacıyla üretilen Doberman köpek ırkı kendisinin vefatının ardından 4 yıl sonra kullanılmaya başlanmıştır. Bu köpek ırkının ilk üreticisinin adını alması ve bu şekilde anılması dünyada tek olmaktadır. Dobermann Verein DV adıyla günümüzde faaliyetlerini sürdüren bu kulübün kurulduğu 1899 yılından sonra Doberman üreticileri ve yetiştiricileri bu ırk için ilk standartları belirlemiştir. Bu sayede Doberman köprülerin nasıl görünmesi ve nasıl davranış biçimlerinin olması gerektiği konusunda bilgiler toplanmıştır. Böylece doğru bir şekilde bu köpeğin üretilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Oldukça hızlı bir şekilde bu köpek ırkına ait standartların gelişmesi ve aynı hızda yerleşmesi ile Doberman köpekler 1930 yılı sonrasında günümüzdeki fiziki yapısına ve karakteristik özelliklerine ulaşmıştır.

Her ne kadar 1. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın genelinde yaşanan zor durumlar nedeniyle bu köpek ırkı da benzer zorluklardan geçse bile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Savaş sırasında birçoğu maliyetli olması nedeniyle uyutulan ya da terk edilen bu köpek ırkı oldukça değerli bir ırk olmasına rağmen zor durumlar nedeniyle sayısı düşen bir köpek ırkı olmuştur. Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde köpek bakımından oldukça maliyetli bir hale gelmesi nedeniyle Almanya’daki köpek sayısı savaş döneminde oldukça azalmıştır. İngiltere ise üretim yapma açısından çok iyi sayılara sahip olma konusunda sıkıntı yaşamıştır. 1920 yılında Amerikalılar tarafından Doberman köpeklerinin kendi kıtalarına ve ülkelerine götürülmesi sayesinde üretim programları uygulanmaya devam etmiştir. Bu özgün ve safkan soy kullanılarak başlatılan çalışmalar sonucu 1921 yılında Amerika’daki ilk Doberman köpek kulübü kurulmuştur. Amerikan Doberman Kulübü adı altında kurulan bu kulüp Manchester Terrier cinsine yakın bulması nedeniyle Doberman köpek ırkını öncelikle olarak Terrier sınıfında tanımlamıştır.

Karl Friedrich Louis Dobermann bu köpek ırkının ortaya çıkmasını sağlayan kişidir. Vergi memurluğu yapan bu kişi vergi toplama sırasında yaşadığı zorluklar ve saldırılara karşı bu köpek ırkını koruma amaçlı kullanmak üzere ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte kendi işinin dışında belediye mezbahasında çalışan bu kişi deri yüzme işinin yanı sıra kasabadaki boş köpeklerin toplanma konusuyla da ilgileniyordu.

Çok sayıda başıboş köpeğin bulunduğu bir yerde her açıdan korumaya ihtiyaç duyan Karl Friedrich Louis Dobermann böylece Doberman cinsi köpeklerin ortaya çıkmasını yaptığı çalışmalarla sağlamıştır. Aynı zamanda bu şehirde gerçekleşen köpek üretimi ve köpek yarışmalarını hobi haline getirmesi nedeniyle de bu çalışmalara ağırlık vermiştir.

Doberman köpek ırkı öncelikli olarak ilk üretildiği anda koruma amaçlı kullanılmıştır. Bu köpek cinsini ortaya çıkaran ve kendi adını veren vergi memurunun taşıdığı kıymetli evrak ve paraları korurken kendisine yardımcı olması amacıyla Doberman cinsi atletik yapısı ve koruma içgüdüsü ile önemli rol oynamıştır.

Daha sonraki süreçte hemen özelliklerde olması amacıyla Doberman kulüpleri harekete geçerek oldukça katı standartlar üzerinden üretimleri gerçekleştirmeye devam etmiştir. Bu yüzden bir dönem popüleritesini kaybetmiş olsa bile bu ırk daha sonra tekrar yükselişe geçmiştir. Kalite standartlarının yüksek bir şekilde üretimde kullanıldığı Doberman ırkı böylece istenilen seviyede olmayı başarmıştır. Bu sayede Doberman köpek ırkı istenilen her şeyi fazlasıyla karşılayarak kullanıldığı alanlarda başarılı olmuştur.