At Dünyasının ‘Centilmen Devleri’ olarak bilinen bu ırkınBüyük at ya da İngiliz Siyahı olarak bilinen ortaçağ atının neslinden geldiğine inanılmaktadır. Önceleri askeri amaçla kullanılan bu ırk sonraları tarım ve taşımacılık alanında kullanılmıştır. Devasa cüssesine rağmen kendine konulan lakabını hakeden bir mizaca sahiptir.

Özellikleri

İyi bir yük taşıma atının gerekli özelliklerini – güç, sessizlik, dayanıklılık ve iyi huy – bir arada bulunduran Shire, mekanikleşme öncesinde, Britanya’nın gündelik yaşamında vazgeçilmez ve önemli bir rol aldı. Kırsal kesimde, toprak sürmek, çiftlik vagonlarını çekmek, kereste çekmek gibi birçok işte kullanılırken, şehirlerde, demiryolu vagonlarını, kömür arabalarını ve bira arabalarını çekerken görülüyordu.

Britanya ‘ağırlar’ günümüzde bile büyük ilgi çekerler. Birçok birahane, şehirdeki kısa taşıma işleri için Shire kullanmayı sürdürmektedirler. Bu tür bir iş için kamyon almaktansa at beslemenin daha ucuza geldiğini söylemektedirler. Kırsal kesimin bazı yerlerinde, çiftçiler hala uysal ‘centilmen devleri’ kullanmayı, motorize çiftlik gereçlerini kullanmaya tercih ediyorlar.

Avustralya’da Shire, seksenlerin başlarında soy hayvanı olarak, iki aygır Cowhill Sovereign ve Ladbrook Edward’ın ithaliyle yeniden canlandırıldılar. 1999 ilk süper premium özellikli aygır Avustralya’ya ithal edildi. Bu at, ülkedeki yetiştiricilikte önemli bir rol oynayanTrelow Father Abraham’dır. Avustralya’da Shire’lar, özellikle demiryollarında ve iskelelerde büyük takımlar halinde çalışarak endüstrinin gelişimine önemli bir katkı sağlamışlardır. Shire’lar tarımda da kullanılarak, tarımın da gelişmesine yardım ettiler.

Günümüzde genellikle Shire’lar şovlardaki gösterimlerde ve çiftçilik gösteri işlerinde kullanılmaktadırlar. Çok ilgi çekmeleri nedeniyle de birçok ülkede yeniden dirilmeye başlamışlardır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Genellikle 4 bacakta kır sekiler

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Bilinmiyor

Kullanım Alanı

  • Genel Biniş
  • İş
  • Koşum

Mizaç

  • Çalışkan
  • Nazik
  • Sakin

Tahmini Yaşam Süresi

25 ­- 30 yıl

Tarihi

Birçokları tarafından Britanya’nın en mükemmel ağır atları olarak düşünülen, muhteşem Shire,Büyük At ya da İngiliz Siyahı olarak bilinen ortaçağ atının neslinden geldiğine inanılmaktadır. Aslında askeri amaçlar için geliştirilmiş olmasına rağmen sonraları Shire olarak bilinen, bu ağır at cinsi, tarım daha karmaşık bir hal aldıkça ve taşımacılık daha önemli hale geldikçe, çiftçilik ve genel yük taşıma atı olarak giderek daha önemli hale geldi. İlk başlarda bile yetiştiriciler, tip, karakter ve görünüşte tekdüzelik sağlamak istediler ve orijinal kayıtları tutmak gerektiğine inandılar. 1878’de, cinsi tanıtmak ve gelişimini desteklemek için Shire At Topluluğu oluşturuldu.

Paylaş