İskoçya’nın Shetland adalarında yetiştirilirler. Son derece akıllı ve çabuk öğrenme yetenekleri nedeniyle görmeyenler için rehber köpeklerin yerine de eğitilerek kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde sirklerde, Hipoterapi merkezlerinde ve binicilik merkezlerinde çocuklara hizmet vermektedirler.

Özellikleri

Shetland Pony atları, İskoçya’nın Shetland adalarında yetiştirilen atlardır. Günümüzde Binicilik Kulüplerinde çocuklar için (Pony Club), araba sürüşünde, sirklerde, atlı gösterilerde, fuarlar ve karnavallarda çokça kullanılmaktadır. Hayvanat bahçelerinde veHipoterapi (Atlı Terapi) alanında aranan hayvanlarındandır.

Son derece akıllı ve çabuk öğrenme yetenekleri nedeniyle görmeyenler için Rehber Köpeklerin yerine de eğitilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Shetland pony yuvarlak yüz hatları, geniş ve aralıklı gözleri, küçük ve uyumlu kulakları ile küçük bir kafa yapısı vardır. Kısa boyun kasları, küçük tıknaz gövdesi, kısa ve güçlü bacakları ile gövdeleri ile bağdaşmayan irilikte kemik yapıları vardır. Geniş ve kısa sırtı, uzun ve bol tüylü kuyruk ve yelesi en önemli fiziksel özelliklerini oluşturur. Çok güçlü olmaları nedeniyle kendi ağırlıklarının 8 – 9katı kadar yük taşıyabilirler. Dikkatli bir beslenme sayesinde uzun ömürlü olurlar ve ortalama 30 yıl kadar yaşayabilirler.

Kışın tüylerinde bir hayli uzama görülür. Cidago yükseklikleri ortalama 71- 117 cm. arasında değişmektedir. Alaca renkler ve pinto dâhil hemen hemen her renkte donlara sahiptirler.

Shetland Pony’ler son derece akıllı atlardır. Bu nedenle iyi eğitilmeleri gerekir. Eğitimlerine yeterince önem verilmezse inatçı, şımarık ve söz dinlemeyen bir at olurlar. Soğuğa dayanıklılıkları ile bilinirler. Kalın derileri ve kışın oldukça fazla uzayan tüyleri onları soğuğa karşı korur. Güçlü bacakları sayesinde derin karda bile rahatça yürüyebilir.

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Bilinmiyor

Kullanım Alanı

  • Genel Biniş

Mizaç

  • Eğitilebilir
  • Zeki

Tahmini Yaşam Süresi

25 ­- 30 yıl

Tarihi

Tunç çağından bu yana söz konusu adalarda varlığı bilinen bu akıllı küçük atların İskandinav adalarına da sonradan geçtikleri varsayılmaktadır. Kökeni Celtic (Kelt) halklarının yetiştirdiği atlara kadar dayanan bu atlar da muhtemelen Keltler tarafından adalara getirilmişlerdir. Burada da serin, soğuk iklim koşulları ve az yiyecekle yetinebilen bu atlar tarih boyunca bölge halklarının en önemli yardımcısı oldular.

Paylaş