Konu: Sıcak aylara denk gelen kutsal Ramazan ayında camilerde hayvan hakkı konusunda vaaz verilmesi, hayvanların önüne bir kap yemek ve bir kap su konması ve basında topluma bilgilendirme yapılması hk.

………………… Müftülüğüne,

Hayvan Hakları konusunda gerek Kuran-ı Kerim ve gereksePeygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından kıyamete kadar geçerli hükümler getirilmiştir.
Bu hukumler bağlamında  hayvanların korunmasına ilişkin ayet ve hadislere, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ve sahabisinin yaşam ve sözlerine de atifta bulunarak camilerde vaazlerde, RAMAZAN ayi boyunca  kapıların önüne Bir Kap SU Bir Kap Artık Yemek konması olmak uzere, asağıdaki mesajların yer almasini  arzu etmekteyiz.

l. Her yerin beton olduğu günümüz şehirlerinde bu hayvanlar su ve yemek bulmakta çok zorlanıyorlar. Sıcakta susuzluktan ve açlıktan ölen hayvanların sayısıi düşündüğümüzden daha fazla. Allah rızasi için onlara bu sıcak ramazan günlerinde “Bir Kap SU Bir Kap Artık Yemek” koyalım.

2. Hayvanları birbiri ile dövüştürmek ve bundan para kazanmak günahtir. Bunu sadece yapanlar değil seyredenler, bahis karşılığı para kazananlar da bu günahin ortağı olurlar.
3. Bu hayvanlara bakan, besleyen insanlara, onların gönüllerindeki merhamet duygularından dolayi sevgi ve saygı duyalım. Hayvanları besleyen insanlara kötü  davranmayalım, onlara hakaret etmeyelim.
5.Vatandaşlarımız rahatsız  oldukları kedi ve köpekleri zehirleme yoluna sıklıkla gitmektedirler. Zehirlenen hayvanlar ise saatlerce kıvranarak, iç organları parçalanarak ölmektedirler. Bunun vebalinin büyük olduğu, hayvanların dağlanarak damgalanmasını  dahi yasaklayan, hayvanlara acı ve izdirap çektirilmemesi konusunda kıyamete kadar geçerli hükümler buyuran Hz. Peygamberimizin sözlerinin de vaazlerde yer alması binlerce hayvanı zehirden kurtaracaktır.
6. Çok yaygın bir işkence şekli de  insanlar tarafından hayvanlara iç organları  parçalanıncaya kadar tecavüz edilmesidir. Her yıl tecavüz  edilip kanlar içinde ölüme terk edilen binlerce köpeği kurtarmayaçalışıyoruz.. Bunun çok büyük  bir günah olduğunun da vaazlerde yer almasını  arzu ediyoruz.

Müftülük görevlilerinizin (merkez ve ilçeleriniz dahil olmak üzere) gerek yerel basında ve gerekse görsel medyadaRamazana ilişkin mesajlarında hayvanların da haklarını  dile getirmelerini arzu ediyoruz.

Yazımızdaki  konulara ilişkin tarafımıza  4982 ve 3071 sayılı  yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini  arz ederiz.

Isim, Kimlik Bilgileri, Adres..

 

Paylaş