Image

Sevgili Arkadaslar,

Kahramanmaras’ta HOROZ DOVUSTUREN Hint Horozu Yetistirme Gelistirme Dernegine, dovus yapilirken suc ustu yapilarak 28.208 ytl (28 MILYAR TL)  ceza kesilmis, 5199 sayili yasa geregince.

Mahkeme karari kesinlesmis.
Lutfen herkes asagidaki mahkeme kararini once dikkatle okuyup olayi hukuksal boyutta anlasin,  PRINT ETSIN, ilgili makamlara gostermek icin bulundursun.

Gerci yazmıssiniz ama, ben yine de hatirlatayim, bulundugunuz yerdeki emniyet mudurlugune kumar karsiligi yaptirilan KOPEK ve HOROZ DOVUSLERI KONUSUNDA ISTIHBARI CALISMALAR yapmalarini isteyen resmi yazilar yollayin. Cunku her sehirde bu yapiliyor, sanki gelenekselmis gibi emniyet makamlarinca da hos gorulebiliyor. Kumar sozunu mutlaka ilave edin…

Resimlerdeki CIRKIN INSAN KALABALIGINA bakin, sonra da yolunmus zavalli horoza…
Bu konuda bize bilgilendirme yapan Kahramanmaras Il Cevre Mudurune de ayrica tesekkur ediyorum.

Devlet kurumlarinin artik HAYVANLARIN YASAM HAKLARINI ciddiye alan calismalar yapmasini da minnetle karsiliyorum.

NESRIN ÇITIRIK
HAYTAP YK ÜYESİ

Image
Image

……………………………………..

T.C.
KAHRAMANMARAS                                                MUTEFFERIK KARAR
2.SULH CEZA MAHKEMESI
ESAS NO                   KARAR NO
2008/202 Mut.           2008/202 Mut.

HAKIM                     :Haci Ali ALAY                      37939
KATIP                       :Semra ERÇIN                       102771

DAVACI (Muteriz)   :MEHMET TASKA, Hint Horozu Yetistirme Gelistirme Dernegi Baskanligi- Fevzipasa mh 31 sk No:8  K.MARAS
KARSI TARAF         :K.Maras Valiligi Il Cevre ve Orman Mudurlugu
TALEP                       :IDARI PARA CEZASINA ITIRAZ
TALEP TARIHI        :
KARAR TARIHI      :

Davaci(Muteriz) tarafindan mahkememize sunulan itiraz dilekcesi uzerine dosyanin incelenmesi neticesinde;

Itirazin Konusu; Muteriz tarafindan mahkememize verilen 01.01.2008 tarihli itiraz dilekcesiyle Hint Horozu Yetistirme ve Gelistirme Dernegi Baskani oldugunu, dernekte 8 adet horozdan 6’sinin kafes kazasi sonucu yaralandigini, horozlari dovusturmediklerini, horoz dovusturmekten uygulanan idari para cezasini kabul etmedigini, bu nedenle idari para cezasinin iptaline karar verilmesini mahkememizden talep etmistir.
Itirazin Suresi Yonunden Incelenmesi; Ilgili dernek hakkinda horoz dovusturmek kabahatinden dolayi 5199 sayili yasa uyarinca 28.208 YTL para cezasi uygulandigi, kararin 17.03.2008 tarihinde muterize teblig edildigi, muterizin 01.04.2008 tarihinde 5326 sayili Kabahatler Kanununun 27. maddesinde belirtilen 15 gunluk yasal sure icerisinde itiraz yoluna basvurdugu anlasilmistir.

Itırazin Esasi Yonunden Incelenmesi; Itiraza konu isleme iliskin olarak tum kayit ve belgeler celp edilerek yapilan incelemede;

Dosyaya sunulmus olan fotograflar ve 16.02.2008 tarihli olay-arama-yakalama ve gecici muhafaza altina alma tutanagin icerigi karsisinda uygulanan idari yaptirim kararinin hukuka uygun oldugu sonucuna varildigindan asagidaki sekilde hukum kurmak gerekmistir.

HUKUM: Yukarida aciklandigi uzere;

Idari yaptirim kararinin hukuka uygun olmasi nedeniyle itirazin REDDINE

Kararin taraflarin yuzune karsi verilmesi nedeniyle tebligine YER OLMADIGINA,
Muteriz tarafindan yapilan  giderlerin uzerinde birakilmasina

dair kararin tefhiminden itibaren 5326 sayili yasanin 29. maddesi uyarinca 7 gun icerisinde mahkememize   verilecek bir dilekceyle ya da tutanaga baglanmak kosuluyla zabit katibine beyanda bulunmak suretiyle K.Maras Agir Ceza Mahkemesine itiraz yoluna basvurma hakki acik olmak uzere taraflarin yuzune karsi acikca verilen karar usulen okunup anlatildi.

Katip 102771                                                                                                Hakim 37939

Verilen karar 09.07.2008 tarihinde kesinlesmisir.
17/07/2008
Katip                     Y.Is.Muduru                            Hakim

Image

HAYTAP HUKUK DANIŞMANI NOTU :

Hayvanlara kötü muamele her zaman dediğimiz gibi kabahatler kanunu kapsamında olduğundan mahkeme yolu kapalıdır. Yani 5199 sayılı yasa hayvana kötü muamele yapılıdğı zaman mahkemeye ya da savcıya gitmemizi engeller. Doğrudan il çevre müdürlüğüne ya da kaymakamlığa başvurmak gerekir. Burada da dikkat edilirse ceza mahkeme tarafından değil il çevre müdürlüğü tarafından kesilmiştir.

Ancak “kumar oynatan kişi” bu para cezasına itirazını mecburen mahkemeye yapmıştır. Mahkeme ise kesilen cezanın doğru olduğuna karar vererek , yapılan itirazı reddetmiştir.

O nedenle okuyucularımızın kararı yanlış yorumlayarak mahkeme yolunun açık olduğu konusunda bir fikre kapılmamalarını önemle rica ederiz.

Olması gereken her zaman dediğmiz gibi 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun bir an önce kabahatler kanunu kapsamından çıkıp bu “suçu” işleyenlerin mahkemece yargılanmaları , işledikleri eylemin kabahat değil suç olarak algılanması ve kişilerin sabıkalarına işlenmesidir. Tüm mesajlarınızda lütfen yasanın bu yönde değişmesi konusunda vurgu yapmanızı , kamuoyu oluşturmanızı gerekmektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki yazımızı da okuyabilrisiniz. Aynı yazı ve benzeri yazıları İstanbul Barosunun çıkarmış olduğu HAYVAN HAKLARINA HUKUKİ YAKLAŞIM adlı çalışmamızda da vardır.

Lütfen Tıklayınız.

Av Ahmet Kemal Şenpolat

Image
Image
Image
Image

Paylaş