Kısa mesafelerde yüksek sprint hızına ulaşabilen bu ılıkkanlı çeyrek mil yarışlarında kullanıldığı için Quarter Atı olarak tanınmıştır. Çevik, güçlü ve atletik bir beden yapısına sahiptir. Genelde 20 yıl kadar yaşarlar ancak 40 yaşına ulaşan bireylerinin olduğu bildirilmiştir.

Özellikleri

Bu tür adından da anlaşılacağı gibi kısa mesafe (çeyrek mil) yarışlarında ustadır. Amerikalıların yarışlara olan merakı sonucu bu atlar Improvizasyon (Düzlükte bir çift atın birkaç yüz metre boyunca hızla koşabileceği müsabakalar) müsabakalarında yarışmaya başladı. Bu yarışlar Quarter Atıın sağrısını oldukça kuvvetlendirdi. Durduğu yerden kısa mesafede en yüksek hıza ulaşabilir hale geldiler. Thoroughbred (İngiliz Atı) yarışları başlayınca Quarter Atı yarışlarına ilgi azaldı. Sonraları gelişen sanayileşme ile çiftçilikte de bu atın önemi azaldı ve iş atı olmaktan çıkarak hobi ve spor atı haline geldi.

Günümüzde Quarter atı, varil yarışı, rodeolar ve kısa mesafe yarışları gibi Western tarzı müsabakalarda oldukça popülerdir. Bu spordaki büyük ilgi sayesinde bu atlar büyük amaçlar için çeşitli dallarda yarışmaktadırlar.

Cidago yükseklikleri 143- 160cm arasında değişmektedir. Her renkte olabilirler. Kısa ve geniş bir baş yapısı, ufak burnu, büyük ve zeki bakışlı gözleri, orta uzunlukta ve kalkık kulakları, uzun ve elastik boynu, yuvarlak omuzları vardır. Göğsü ve karnı geniş, sırtı kısadır. Büyük, derin, ağır ve kaslı bir sağrıya sahiptir. Bacakları kuvvetlidir. Diz eklemleri geniş ve yere yakındır. İncik kemiği orta uzunluktadır. Tırnakları dikdörtgen biçimli, derin ve geniştir.

Amerikan Quarter Atı Demeği (American Quarter Horse Association – AQHA) 1940 yılında kumlmuştur ve kayıtlı olarak dünyadaki en çok sayıda at bu ırktandır. AQHA listesinde 2 milyondan fazla at bulunmaktadır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Çevik, güçlü ve atletik bir beden, büyük, derin, ağır ve kaslı bir sağrı

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Equine Polysaccharide Storage Myopathy
  • Glycogen Branching Enzyme Deficiency
  • Hereditary Equine Regional Dermal Asthenia
  • Hyperkalemic Periodic Paralysis
  • Lethal White Syndrome

Irkın Kan Hattı

  • Bilinmiyor

Bu tür adından da anlaşılacağı gibi kısa mesafe(çeyrek mil) yarışlarında ustadır. Kökeni İspanyol akıncılar tarafından Amerika?ya getirilen atlara dayanır. 17. ve 185.yy boyunca doğu bölgelere yerleşen kişiler yerel İspanya kökenli atları kendi ithal ettikleri atlarla çiftleştirerek her tür iş için uygun olan ağır çalışabilecek bir tür üretmek istediler. Bu atlar buradaki kişilerin sağ kolu haline geldi. Batıya doğru yayılım olmasıyla sığır çobanlığı günlerinde oldukça gerekli oldular. En gerekli özellik sığırların arkasında atletik ve cesurca çalışabilecek atlar olmalarıydı. Zamanla bu atlar ?sığır hissi? geliştirerek bir sığırın hareketlerini taklit eder oldular.( durup aynı hızla geri dönebilmek…)

İngilizlerin yarışlara olan artan merakı sonucu bu atlar emprovizasyon müsabakalarında yarışmaya başladı: düzlükte bir çift atın birkaç yüz yard boyunca hızla koşabileceği müsabakalar. Quıarter atı sağrısını oldukça kuvvetlendirdi. Durduğu yerden kısa mesafede en yüksek hıza ulaşabildiler. Thoroughbred yarışları başlayınca Quarter at yarışlarına ilgi azaldı. Sonraları sanayileşme ile çiftçilikte atın önemi azaldı ve bu tür de iş atı olmaktan çıkmış hobi atı haline geldi.

Günümüzde Quarter atı Western tarzı müsabakalarda oldukça popülerdir: varil yarışı, rodeolar ve kısa mesafe yarışları. Bu spordaki büyük ilgi sayesinde bu atlar büyük amaçlar için çeşitli dallarda yarışmaktadırlar.

Türün Özellikleri:14,3-16 el uzunluğundadırlar ve her renkte olabilirler. Kısa ve geniş bir baş yapısı, ufak burnu, büyük ve zeki bakışlı gözleri, orta uzunlukta ve kalkık kulakları, uzun ve elastik boynu, yuvarlak omuzları vardır. Göğsü ve karnı geniş, sırtı kısadır. Büyük, derin, ağır ve kaslı bir sağrıya sahiptir. Bacakları kuvvetlidir. Diz Eklemleri geniş ve yere yakındır. İncik kemiği orta uzunluktadır. Tırnakları dikdörtgen biçimli, derin ve geniştir.

İlginç Olaylar: Amerikan Quarter Atı Derneği 1940 yılında kurulmuştur ve kayıtlı olarak dünyadaki en çok sayıda at bu cinstendir. Listede 2 milyondan fazla at bulunmaktadır.

Paylaş