TAHLİYE

meyvan_kafeste1Yavruyken dağda bulunan, bir süre sokaklarda oynatıldıktan sonra getirildiği köpek barınağında yıllardır bir kafeste yaşayan dişi boz ayı Meyvan için mahkemeden tahliye kararı çıktı. Karar Danıştay’da onanırsa hapis hayatı bitecek ve 22 yaşındaki Meyvan Bursa’daki Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilecek.

MAHKEME Ankara’da bir köpek barınağında 22 yıldır beslenen tek yaban hayvanı, dişi boz ayı Meyvan’ın tahliyesine karar verdi. Meyvan, karar Danıştay’ca onanırsa, kış uykusunun ardından ilkbaharda bu kez ilaçla uyutularak Bursa’daki Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne taşınacak. Meyvan, Güneydoğu’da askerlik yapan bir kişi tarafından dağda yavru olarak bulunup Ankara’ya getirilmiş, bir süre sokaklarda oynatıldıktan sonra Ankara Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD) tarafından Çubuk’taki köpek barınağına konulmuştu.

KOLA BİLE İÇİYOR

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP),  köpek barınağında 250 metrekarelik bir demir kafeste, doğal ortamına aykırı şartlarda tutulan Meyvan’ın, Bursa Karacabey’de 60 boz ayının doğal park ortamında koruma altına alındığı Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne naklini istedi. İl Orman Müdürlüğü ve HAYKOD, kendilerine ulaşan raporları gerekçe göstererek reddetti. Genel Müdürlük, uzmanların Meyvan’a nakil sırasında uygulanacak yaşı gereği anestezi nedeniyle hayati risk bulunduğuna dair rapor düzenlediğini bildirdi. Raporda, “22 yaşındaki dişi boz ayının kendine ait kafeste yaşadığı, günlük yemeklerle beslendiği, hareketlerinin canlı, dikkatinin iyi olduğunun tespit edildiği ve son 5 yılda herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı” vurgulandı. HAYTAP Başkanı avukat Ahmet Kemal Şenpolat, Meyvan’ın kola bile içtiğini, uzmanların beslenme şekli nedeniyle kış uykusuna yatmayabileceğini rapor ettiklerini söyledi. HAYTAP, ret yanıtı üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açarak, Meyvan’ın Bursa’ya nakline ret işleminin iptalini istedi. Davaya, davalı müdahil olarak HAYKOD da katıldı.

KIŞ UYKUSUNDAN SONRA

Mahkeme ilk olarak keşif kararı aldı ve Meyvan’ı ziyaret edip koşullarını inceledi.  Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin raporunda şöyle denildi: “Bilimsel olarak anestezinin insan ve bütün hayvan grupları için risk taşıdığı, ancak uzman kişilerce yapılması durumunda bu riskin azaldığı bilinen bir gerçektir. Belirtilen merkeze (Ayı Rehabilitasyon Merkezi) daha yaşlı ayıların, uzman veteriner hekimlerce güvenli bir şekilde, defalarca taşındığı bilinmektedir. Karacabey’deki rehabilitasyon merkezine nakli olanaklıdır ancak naklinin kış uykusu bitimine rast gelen Mart ayından sonra yapılmasının uygun olacağı…” Mahkeme rapor doğrultusunda Meyvan’ın nakli talepli davayı kabul etti. 10 ay önce çıkan kararın yakın zamanda ellerine ulaştığını belirten avukat Şenpolat,  “Kararı, Bakanlık ve dernek temyiz ettiler. Danıştay kararı onarsa, Mevyan kış uykusunun bitimiyle nakledilecek, eziyet ve işkenceden kurtularak, doğal ortamında yaşayacak” dedi.

Paylaş