Brabanter tavuğu – Brabanter

Sakal ve tepeli kümes hayvanı türlerinden seçici yetiştirmecilik başladığından beri söz edilmektedir. Brabanter hakkındaki ilk bulgular Hollandalı ressam Melchior d’Hondecoeter’in resimlerinde gözlemlenebilmektedir.

Tavus kuşları ve bir Tavuk öne bakan tepelik ve gösterişli sakallarla Brabentere çok benzeyen bir tavuğu göstermektedir. Bahçedeki Kuşlar ve Spanyel’de aynı tavuğu resmettiğine göre bu kuş onun favorilerinden olmalıdır. Bu sefer horozu da ekleyerek bunların eski Brabenterler olduğu hususunda pek kuşkuya yer bırakmamıştır. Melchior d’Hondecoeter nadiren resimlerine tarih atmıştır ancak 1670’lerin ortalarına atfedilirler.

Wyandotte, Orpington ve özellikle Leghorn sahneye çıktıktan sonar Brabanter hızla beğenilir olmaktan çıkmıştır. Sonrasında tükenmeye yüz tutmuşken birkaç kendini adamış taraftarı tarafından kurtarılmıştır. Kalan son kuşları kullanarak en yakın akrabası olan Hollanda Owlbeard (Baykuşsakal) ile çarprazlayarak gen havuzunu en azından kısmen elde tutmaya çalışmışlardır. Böylece 1920’lerde türün orjinalden daha ufak olan yeni şekli ortaya çıkmıştır.

Görünüm ve Mizaç

Brabanter orta büyüklükte bir tür olup en belirgin özelliklerinden biri Appenzellerinkine benzer öne bakan tepeliğidir. Üç parçalı sakalı yüzünü çevreler. Çoğu tepelikli türde olduğu gibi ikili boynuz şekilli ibiği vardır. Altın pullu, gümüş pullu ve kırçıllı popüler renkler arasındadır. Bazı tavukların çok iyi yumurtlayıcı oldukları gözlemlenmiştir.

Akılda bulundurulması gerekenler

Sakal ve tepelik bitlenmeye müsaittir ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tür nadir ve sayısı aralıklı ithalata bağlı olduğundan, Birleşik Krallıkta sürü bulmak zordur. Brabanterler deneyimsizler için biraz ekstra özen gösterilmek kaydıyla uygundur.

Brabanter tavuğu
Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
EtlikYumurtacı Yumuşak tüy hafif Hollanda Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
V tipi Birçok varyete Hayır 100-150 PCGBAvrupa