Türkiye, 2004 yılında Hayvanları Koruma Kanunu ile  ‘yıllar süren’ mücadeleyle kavuşmuştu. Hayvansever hukuk profesörü İsmet Sungurbey’in hazırladığı yasa tasarısı, ilk olarak 1995 yılında Meclis’e sevk edilmişti. Tasarı, yıllarca Meclis raflarında beklerken defalarca değiştirildi, sonunda 2004’te kabul edildi. Ancak hayvanlara kötü muameleye ceza da getiren yasa çıktıktan sonra ne değişti derseniz, buyrun bazı örneklere bakalım. Bu örnekler Haytap’a her gün örnekleri gelenlerin sadece yüzde birini bile teşkil etmediğini unutmayalım.

Kürkleri için yok edildiler (Haziran 2006): İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir depoya baskın sonucu, sansar, tilki ve su samurundan oluşan 3 bin 500 kürk ele geçirildi.

Kars’ta ‘temizlik’ (Eylül 2006): Uluslararası Kafkas Kültürleri Festivali öncesi Kars vahşete sahne oldu. Festivalden önce belediye ekipleri, karanlık çöktükten sonra cadde ve sokaklarda gördükleri başıboş köpekleri zehirli iğneyle öldürdü. Bazı hayvanlar can çekişirken kamyona yüklenip preslendi.

Köpeğe işkence (Ekim 2006): Bursa’da bir grup, kafasını toprağa gömdükleri köpeğin arka ayaklarını kürekle koparmak istedi, çocuklar kurtardı.

Uçak yollandı, deve kurban edildi (Aralık 2006): Eski THY Teknik A.Ş. Uçak Bakım Başkanı Şükrü Can, RJ uçaklarının iade edilmesini kutlamakiçin apronda deve kestirdi.

Köpek katliamı (Ocak 2007): Balıkesir’in Edremit İlçesi Zeytinli Beldesi’nde 20’ye yakın sokak köpeği gece zehirli yiyeceklerle öldürüldü.

Erzurum’da faili meçhul katliam (Ocak 2007): Palandöken Belediyesi sınırları içindeki Yıldızkent semti sakinleri bir sabah her köşe başında köpek leşiyle karşılaştı. Belediye itlaf iddiasını reddederken, köpekleri kimin öldürdüğünan sorusu yanıtsız kaldı.

Ördek (Temmuz 2007) Haberlerde suya atılan bir ördeğin on küsur kişi tarafından yakalanması sonucu kazanana bir çeyrek altın verilecek… Zavallı ördek üç kere kaçıyor fakat en sonunda yakalanıyor. Yakalayan kişi onu boğazından yakalayıp suya daldırıp çıkarıyor. O sırada onu alan bir tekne sahibi tüm gücüyle tekrar suya atıyor. Hayvancağız ne yapacağını şaşırıyor. Onu kurtaran sonunda vicdanı sızlayan! Ördek sahibi oluyor. Peki, bütün bunlar neden oluyor biliyor musunuz? Kültür ve sanata katkı için…

Yavru ayıyı taşlayarak öldürdüler (Ağustos 2007)Bingöl’ün Yedisu İlçesi’nde, bir taraftan sıcak baskısı diğer yandan insan korkusu ile, kendini Peri Çayı’na atan yavru ayı, çevrede piknik yapanlar tarafından acımasızca taşlanarak öldürüldü. Annesi avcılar tarafından vurulmuş halde ormanda bulunan yavru ayı haberleri son zamanlarda gazete sayfalarına sık sık konu oluyor. Buzdağının görünen yüzünü yansıtan bu görüntünün gerisinde, tilkiler siyanürle kitle halinde zehirleniyor, yaralı kurtlar işkence ile öldürülüyor, tehlike altındaki çizgili sırtlanlar telle boğuluyor.

Soykırım gibi cinayet (Eylül 2007) : Balıkesir`in Bandırma ilçesinde bulunan belediyeye ait bir hayvan barınağında `kuduz vakası görüldü` ihbarı üzerine 280`den fazla köpek öldürüldü. Bandırma`da belediye tarafından işletmesi özel bir şirkete verilen hayvan barınağında yaklaşık 20 gün önce bir köpeğin ölmesinin ardından yapılan incelemede, köpekte kuduz vakasına rastlanmasıyla barınakta bulunan 280`den fazla köpek geçtiğimiz günlerde İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından itlaf edildi.Hayvan korumacıların ülke çağında tepki gösterdiği itlaf olayında, zehirle öldürülen köpekler, şehir çöplüğü yakınlarındaki bir alana üzerine kireç dökülerek gömüldü

Onlar günahsız köpek yavrularıydı (Şubat 2008)İstanbul Kartal’da çocuklar tarafından barakaya kapatılan köpek yavruları canlı canlı yakılarak öldürüldü.

Başkent Ankara’nın Pursaklar ilçesinde yürek dağlayan bir olay yaşandı.(Haziran 2008) Sokakta yaşamını sürdüren minik bir yavru kediye sert bir cisimle vurulması sonucu minik kedinin kalça kemiği iki yerinden kırıldı.Hayvanın belden aşağısı felç bir şekilde yaşamını devam ettrimeye çalıştığını gören bir hayvansever  yavru kediyi acilen Veterinere götürdü burada tedavisi yapılan  hayvanın vücudunun yarısı alçıya alındı.

 

 

Atlara işkence (Ağustos 2008) Malatya`da, `Saddam`ın Askerleri Kara Güneş` filminin çekimleri sırasında `gerçekçi` olsun diye kamyonet arkasında 2 at süreklendi. Sürüklenen atlardan birinin acı içinde derileri ve etleri parçalanarak ölmesi hayvan korumacıların ve hak savunucularının tepkisini çekti.

Yaralı köpeği çöp kamyonuna attılar  (Kasım 2008)VAN’da, otomobilin çarpması sonucu arka iki ayağı kırılan köpek, sokakta acılar içinde dolaşırken, çevredekiler tarafından 3 gün boyunca beslendi. Köpeğin daha fazla acı çekmesine dayanamayan çevredekiler, belediyeye haber vererek köpeğin alınmasını istedi. Defalarca aranan belediye ekipleri, sonunda gelerek acılar içinde kıvranan köpeği boynuna sardıkları kabloyla sürükleyerek götürdükten sonra kürekle çöp kamyonuna attı.

Kedinin 4 bacağı kesilerek vücudundan ayrıldı (Kasım 2008) Yakubiye Mahallesi’nde kedi sesi duyan 70 yaşındaki Hanım Çiçek, evinden dışarı çıktığında kaldırımda kanlar içinde yatan kediyi fark etti. Çiçek yardım etmek istediği kedinin 4 bacağının da vücuduyla birleştiği noktadan kesilmiş olduğunu görünce şoke oldu. Çevrede yapılan aramada kesilen bacakları bulunmayan kedi çırpınarak kadının gözleri önünde öldü.Hayvan Hakları Koruma Derneği’ni göreve davet eden Hanım Çiçek, gözyaşlarına boğuldu. Öte yandan yoldan gelip geçen vatandaşlar ise böyle bir vahşetin yaşanmasından dolayı oldukça rahatsız olduklarını, bu hayvanlara eziyet çektiren kişi veya kişilerin biran önce yakalanmasını istedi.

Paylaş