Deprem, çığ, heyelan, kayıp, göçük gibi birçok afette arama kurtarma çalışmalarına katılan en iyi 10 arama kurtarma köpeğini aşağıda sizler için derledik. Maraş’ta meydana gelen depremlerin yarattığı yıkımda görev alan ve çok başarılı olan bu can dostlarımız enkaz altındaki insanların yerini tespit etme çalışmalarında önemli rol oynadılar.

1# Belçika Kurdu – Malinois

Belçika kurdu Malinois, onları olağanüstü arama ve kurtarma köpekleri yapan birçok yeteneğe sahiptir.

Bu aktif, enerjik köpekler aramalarda uzun saatler çalışmaya hazırdır. Onlar, ordu ve polis departmanları arasında popüler olan, zeki, son derece eğitilebilir köpeklerdir. Belçikalı Malinois, onları olağanüstü KEM köpekleri yapan birçok yeteneğe sahiptir. Patlayıcılar, uyuşturucular ve diğer kanıtları bulabilirler. Hatta kanseri ve diğer hastalıkları koklamak için eğitilebilirler.

2# Basset Tazısı

Kısa bacakları ile Basset Hounds, küçük hayvanların ve yere yakın olabilecek her şeyin koku takibi için idealdir ve mükemmel arama kurtarma köpekleri olurlar.

Tazı gibi, Basset Hounds tazısı da koku işi için yapılmıştır. Kendisinden iri meslektaşı kadar çok koku alıcısına sahip, ayrıca kocaman kulakları ve uzun bir burnu var. Basset Hounds tazıları, kısa bacaklarıyla küçük hayvanların ve yere yakın olabilecek her şeyin koku takibi için idealdir.

3# St. Bernard

19. yüzyılın sonlarında Saint Bernards, dağ kurtarmalarına yardımcı olmak için Alpler boyunca yerleştirildi. En iyi bilinen arama kurtarma köpeklerinden biridir.

Pek çok insan, Saint Bernard‘ları orijinal arama ve kurtarma köpekleri olarak düşünür. Bu iri, tüylü köpekler ilk olarak 1600’lerde Menthon Manastırı’na bekçi köpeği olarak geldiler. İsviçre Alplerinin zirvesinde keşişler sık sık mahsur kalan yürüyüşçüleri kurtarmak zorunda kalıyorlardı. Keşişler Saint Bernardları yanlarında getirmeye başladılar ve insanlar çok geçmeden bu köpeklerin kayıp kişileri bulmakta çok başarılı olduklarını anladılar. Bugün, Saint Bernards, dağ kurtarma çalışmalarında kullanılan birkaç köpek ırkı arasındadır.

4# Beagle

Beagle’lar banliyö izleme köpekleridir ve mükemmel arama ve kurtarma köpekleridir.

Tazıların en küçüğü olan Beagle, yere yaklaşabildiği için mükemmel bir iz sürme köpeğidir. Beagle‘ların meraklı ve arkadaş canlısı bir mizacı vardır, bu da onları hedeflerine odaklanmada başarılı kılar. Polis köpeklerinin büyük olması gerektiğini düşünseniz de, küçük, arkadaş canlısı tazı, polis ve arama kurtarma için popüler bir seçim haline geldiler.

5# Labrador Retriever

Labradorlar bomba tespiti, afet kurtarma ve can kurtaran dahil olmak üzere en zor arama ve kurtarma görevlerinde mükemmeldir.

Bu köpekler yüzebilen, koşabilen ve iz sürebilen üçlü bir tehdittir. Zeka, öğrenmeye isteklilik ve sadakat dahil olmak üzere arzu edilen köpek özelliklerinin her listesinde üst sıralarda yer alırlar. Labradorlar, bomba tespiti, doğal afet kurtarma ve can kurtaran dahil olmak üzere en zor AFAD görevlerinden bazılarında mükemmeldir. Golden cinsi köpekler ve Chesapeake da dahil olmak üzere tüm avcılar, arama ve kurtarma işlerinde iyidir.

6# Newfoundland

Newfoundlands, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın sahil güvenlik görevlileri için popüler arama kurtarma köpekleridir.

Başlangıçta balıkçı köpekleri olarak yetiştirilen Newfoundlands, hemen hemen her suda iyi yüzebilir. Kalın, tüylü kürkleri ve perdeli pençeleri onları mükemmel yüzücüler yapar. Bu özellik onları İngiltere, Fransa ve İtalya’nın sahil güvenlik görevlileri için popüler bir KEM köpeği yaptı. Bu nazik, cesur köpekler rutin olarak boğulmakta olan yüzücüleri kurtarır ve hatta tekneleri kıyıya çeker.

7# German Shepherd

Alman Çoban köpeği en zeki köpeklerden biridir ve aynı zamanda Polise yardımcı olan K9 köpekleri olarak da kullanılmaktadır.

Alman çobanları, yüzyıllardır insanlarla beraber çalıştılar. Bu cesur, sadık köpekler, kolluk kuvvetleri ve ordu tarafından kullanılan en yaygın ırklardır. Alman çobanları, doğru eğitim verildiğinde oldukça eğitilebilir ve itaatkardır. Bu köpekler, sahiplerine son derece bağlı olarak büyürler ve onlarla birlikte korkusuzca tehlikeye girerler.

8# Border Colli

Bir çoban olarak efsanevi olan border collie aynı zamanda mükemmel bir arama ve kurtarma köpeğidir.

Bir çoban köpeği olarak efsanevi olan border collie aynı zamanda mükemmel bir KEM köpeğidir. Border collie, ödül için çalışmaktan çok keyif alır. Bu zeki köpek mücadeleden hoşlanır ve AFAD çalışması için enerjiye sahiptir. border collie, iyi bir mizacı olan hızlı öğrenen bir köpektir.

9# Coonhound Rakun Tazısı

Coonhounds, tek bir amaç için bir koku izini takip eder ve mükemmel arama ve kurtarma köpeğidir.

Bu sıska, uzun boylu köpekler avlanmak için yetiştirildiler, bu da enerjilerini kilometrelerce koşarak ve arayarak sürdürebilecekleri anlamına gelir. Güçlü bir koku alma duyusuna ve herhangi bir kokuyu alabilen uzun bir buruna sahiptirler. Coonhounds, tek bir amaç için bir koku izini takip eder. Aynı zamanda zeki, arkadaş canlısı ve sadık arkadaşlardır.

10# Bloodhound

Bloodhound iyi bilinen arama kurtarma köpeklerinden biridir. Bu köpekler oldukça enerjiktir ve bir kokuyu kilometrelerce takip etmeye isteklidir.

300 milyondan fazla koku sensörüyle, uygun bir şekilde adlandırılan tazı burnuyla her şeyi bulabilir. Bu köpeğin vücudu bile koku takibi için yapılmıştır. Bloodhound, köpeği havadaki herhangi bir kokuyu almasına yardımcı olan büyük burun delikleri ve devasa kulakları olan uzun bir kafaya sahiptir. Bir Bloodhound oldukça enerjiktir ve bir kokuyu kilometrelerce takip etmeye isteklidir.