Hayvanlar bizim en yakın dostlarımızdır. Onlardan faydalanır, yardım görürüz. Sırtımızda onların yünü, ayağımızda onların derisi, soframızda onların eti ve sütü vardır. Yumurtayı tavuktan, balı arıdan, yağı inekten ve koyundan alırız. Soframızda her yemeğe arkadaş olan peynir de hayvan ürünüdür. Kedi fare yakalar, köpek bekçilik eder, kuşlar evlerimizi süsler. At, eşek, sığır gibi hayvanların gücünden yararlanırız. Bunun yanında birçok hayvan doğanın bir parçası olup, doğayı tamamlar, güzelleştirir.

Hayvanların insanlara bunca hizmetine karşın bazı hayvanlar horlanmakta, onlara eziyet edilmekte ve hatta öldürülmekte, soyları tükenmektedir. Buna önlem olarak ilk kez 1825 yılında İngiltere’de Hayvanları Koruma Kurumu açılmıştır.

Yurdumuzda; 1924’de İstanbul’da, 1955’de Ankara’da Hayvanları Koruma Derneği kurulmuştur. Günümüzde birçok ilimizde hayvanları koruma dernekleri vardır.

1931’de çeşitli ülkelerin hayvanları koruma dernekleri 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Günü olarak belirlediler.

Hayvanları Koruma Derneği’nin kurulmasıyla sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenildi. Dernekler kuruldu, konunun önemi gittikçe büyüyor, insanlar yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istiyorlardı. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Her insan evindeki veya çevresindeki havyanların bakımına, korunmasına özen göstermeli, onları sevmelidir. Hastalanan hayvanlar veterinere götürülmelidir. Hayvanlara eziyet edenler uyarılmalı, bu davranışlarının yanlış ve kötü olduğu anlatılmalıdır.

5199 sayılı yasa 4 taksitle ödenebilen kabahatler kanunundan çıkıp ceza kanununa girinceye kadar,
benzin istasyonlarında bile bulunan yaban hayvan koleksiyonculuğu bitinceye kadar,
Sınırlarımızda tutsak yunuslar özgürlüğüne kavuşuncaya kadar,
Hayvanlı sirkler, dövüşler yasaklanıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

365 gün boyunca hayvanların işkencelerine el birliğiyle son vermeye çalışan bizler bunca eziyeti göstermelik bir güne sığdırmaya çalışan tüm kişi ve kurumlara ” HAYIR” diyerek kalbinde vicdan taşıyan herkesi 365 gün boyunca en azından var olan yasalara uymaya ve ” MERHAMETE” davet ediyoruz.