Evcil hayvanların beslenmesinden, yemeğinden ve aşılarından öte en önemli konulardan biri de diş hijyenidir. Peki, evcil hayvanınızın diş hijyenini nasıl yapmalısınız?

Evcil hayvan ebeveynlerinin sıklıkla yetersiz kaldığı bir alanda diş hijyenidir. Yapılan araştırmalara göre köpeklerin% 76 ve kedilerin% 68’i periodontal (diş kaybına neden olan bakteriyel enfeksiyon) hastalıktan muzdarip. Endişeleniyorsanız, evcil hayvanınızın diş hijyeni üzerinde durmak için 6 basit ipucunu sizinle paylaştık.

Mutlaka yılda bir kez diş hekimi kontrolüne götürün

Tıpkı insanlar gibi, hayvanlar da yılda bir diş hekimine gözükmelidir. Genç köpekler ve kedilerde periodontal (diş kaybına neden olan bakteriyel enfeksiyon hastalık gelişebilir. Bu nedenle diş muayenelerine ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyidir.

Nefesini koklayın

Ağız kokusu, evcil hayvanınızın ağzıyla ilgili bir şeyler olduğuna dair büyük bir ipucudur. Eğer nefesi yüksek derecede kokuyorsa, orada bazı bakterilerin üremesi görülmektedir. Nefesindeki herhangi bir değişikliğin farkında olmak, evcil hayvanınızın oluşacak hastalığının kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Dudaklarını kaldırarak dişlerini kontrol edin

Periodontal hastalık belirtileri her zaman kendini göstermeyebilir. Bu bakımdan diş etlerinde iltihaplanma veya kanama olup olmadığını mutlaka dudaklarını kaldırarak kontrol edin. Ayrıca bu basit eylem evcil hayvanınıza alışkanlık kazandıracaktır.

Oyuncaklarla oynamasın izin verin

Oyuncaklar, özellikle çiğnemeyi seven köpekler için harika diş temizleyicilerdir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta zayıf ve plastik oyuncaklardan köpeğinizi uzak tutun. Onun yerine daha dayanıklı oyuncaklar tercih edin, çünkü dişleri kırılabilir. Bunun dışında kediler de çiğnemeyi sever, benzer sonuçları kedinizde de görebilirsiniz.

Küçük yaşta ve sıkça fırçalayın

Gençken evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamaya başlayın. Köpekler için, köpekler için tasarlanmış diş fırçası tercih edin ve tavuk gibi seveceği tada sahip diş macunu kullanın. Kediler içinse, kemirebilecekleri bir diş krakeri ve deniz mahsulleri aromalı bir diş macunu deneyin. Asla insan diş macunu kullanmayın.

Durulama suları kullanın

Özellikle dişleri temizlemek için tasarlanmış ve formüle edilmiş diş durulama sularını, su kabına karıştırabilirsiniz. Bunun gibi su katkı maddeleri, evcil hayvanınızın ağzındaki kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

Paylaş