Dorking Tavuğu

Bir İngiliz et-yumurta ırkıdır. Beş parmaklı oluşları ile diğer bazı tavuk ırklarından ayrılmaktadırlar. Deri ve yumurta kabuk renkleri beyazdır.

İngiltere’de pek makbul olan bir tavuk çeşididir.Birçok türü yanında, bugün fazlaca yaygın balta ibikli denilen iki türü vardır ki, biri kır, öbürü gümüşü olanıdır.Bunlardan başka altın, beyaz ve kaplan renginde olanları da vardır.Kemikleri ince olmasına rağmen cüsse bakımından en iri tavuklardan sayılabilir.Sırtı uzun, boynu ve ayakları kısaca, omuz araları geniş ve çıkıktır.Göğsü geniş, yüksek ve tümseklidir.İbik horozda kalkık, tavukta bükülmüş yatıktır.Ayak pençesi beyaz renkte ve parlak pulludur.Üçü ileride ve ikisi arkada olmak üzere beş parmağı vardır ki, bu tavuğun özelliğidir.Eti çok güzel ve yumurtlama kabiliyetleri yüksek olan bu tavuklar, kuluçkaya da yatırılabilir.

Romalıların 5 parmaklı türlerin en iyi et kuşu olduğunu düşündükleri kaydedilmiş olduğu düşünülürse, bu türün Britanya’ya ulaşmasının M.Ö. 55’te Jul. Sezar’ın fethiyle gerçekleşmiş olması olasıdır. Romalı yazar Columella M.S. 50 de yazdığı De Re Rustica eserinde beş tırnaklı ayağı olan tavuklardan söz etmiştir. Romalıların bu tipteki kuşları yanlarında getirdiği ve Dorking’in de bunlardan türediğini düşünmek mantıklıdır.

1787’de Centilmenlerin Dergisi’nde Dorking kasabası hakkında yazılmış, “bu civarın kümes kuşları uzun zamandır ünlüdür, Pazar günlerinde çok sayıda kuş sıkı pazarlıkçılarca Londra’ya getirilmektedir. Buralardaki bir kuş türü belki de bu ülkeye mahsus olup, beyaz ya da keklik renklidir ve her ayağı 5 tırnaklıdır.” demiştir.

Orjinal şekli her neyse,  Dorking yüzyıllarca Britanya et kuşu türlerinin en iyisi olarak övülmüştür. İrlanda’da çok popüler olmuş, yazar James Nolan 1850’de İrlandalı çiftçilerin sahip oldukları alalade Dorkinglerin bile 7 – 9 lb (3-4 kg) olduğunu yazmıştır.

Görünüm ve Mizaç

Hayatta az sayıda kuş güneşli bir günde kusursuz tüyleriyle büyük bir Dorking kadar güzel görülebilir. Tersine, yağmurlu havada tüysüz bir Dorking kadar da üzücü bir görüntü de az bulunur. Çıkarılacak ders Dorkin’I iyi seçmek, iyi bilinen bir üreticiden rengi saf olacak şekilde korunmuşlardan edinmektir.

Dorking sırtı uzun, önü yere yakın cüsseli, ağır bir kuş olmalıdır. En popular renkleri gümüş gri, koyu renk ve kızıldır. Beyaz ve karışık renkliler çok azdır. İbiği türün rengine göre gül ya da teklidir. Karışık ve beyazlar hep gül varyasyonunu desteklerken gümüş gri ve kızıllar hep tek türdedir. Koyu renk olanları her iki ibik türüne de sahip olabilir.

Dorking alırken rengiyle uyumlu türde ibiği olmasına ve her ayakta 5 parmak olmasına dikkat edin. Bu ayrı parmak diğer dördünden ayrılmış olmalıdır. Kuşların bacakları kısa olmalı ve omurgayla yer arasında fazla boşluk bulunmamalıdır. Dorking’in minyatür versiyonu da bulunmakla beraber bacağı minyatürlerin genelde daha uzundur.

Tavuklar çok sakindir. Erkekler de genellikle iyi huyludur ancak kötü huylu olanlar da görülmüştür.

Akılda bulundurulacaklar

Dorkingler solunum yolu enfeksiyonlarına yatkındır ve buna dikkat edilmelidir. Evlerde geniş geçiş delikleri ve alçak tünekler bulunmalı.

Dorkingler orta seviye yumurtlayıcı olup, yumurta türün ana hedefi değildir. Ancak ünlü şeflerin övmesiyle tür et kuşu olarak yine küçük çiftçiler arasında eski yerini alabilir. Kesinlikle şu ankinden çok daha fazla bahçede bulunmayı hak etmekte ve deneyimsizler için uygundur.

Yarım düzine piliç sipariş etmeyi beklemeyin. Sayıları az olduğundan yetiştiriciler bireysel piliç satmaya isteksizdir. Daha çok ikili ya da 3lü olarak bu azınlık türü sürdürmek isteyenlere satmayı tercih etmektedirler.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
YumurtacıKesim Yumuşak tüy ağır Birleşik Krallık Beyaz Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta (Kızıl ve gümüş gri)Gül (Cuckoo ve beyaz)

Balta veya Gül (Dark)

Cuckoo

Dark

Kızıl

Gümüş Gri

Beyaz

Arada sırada 150-200 PCGBAPA

Avrupa

Ağırlık
Dev
Horoz 4,55-6,35 kg
Tavuk 3,60-4,55 kg
Cüce
Horoz 1130-1360 gr
Tavuk 930-1130 gr