Yurdun  her yerinde Belediyelerin bakımevleri ölüm kampı var ve her ölüm kampının başında da bir belediye veteriner hekimi var. Bakımevlerini düzeltmek için BAŞKANLAR ikna ediliyor ama veterinerler asla ikna olmuyorlar. Çünkü  düzelme demek onlara EKSTRA İŞ VE YORGUNLUK demek.
Adana’da da Seyhan Belediyesinde yönetici olarak veteriner hekim varken, toplama ekibi ve belediye ile sürekli sorunlar yaşıyorduk. Sonra bu bölümün başına Çevre Koruma Kontrol Müdürü olarak Çevre Mühendisi olan Zeki Bozkurt atandı. Her şey değişmeye başladı. Öncelikle TOPLAMA ekibinin ismini değiştirdi veDOĞAL YAŞAMI KORUMA TİMİ olarak eğitti ve Özel kıyafetlerle “Biz toplamak için değil onları korumak için varız” söylemini yerleştirdi.
İlaçlı tüfek  kullanmamak için kaç kez ısırılmayı  bile göze alarak elle yakalamaya çalışan, DUYARLI BİR GERÇEK  KORUMA EKİBİ  olustu.
Bu tabii hemen bugünden yarına olmadı, aylar süren eğitim ve değişim süreci yaşandı.
Ekibe daima söylenen “Siz toplama değil, koruma ekibisiniz, yaptığınız her işlem bu hayvanları korumak içindir” oldu  Zeki Bozkurt tarafından.
Hepsi de aşağıda fotoğraflarda göreceğiniz gibi motive olmuş, enerji ve sevgi ile işlerini yapan gerçekten KORUMA TİMİ olan bu ekip, tamamen BAKIŞ AÇISININ DEĞİŞMESİ ile oluştu.
Bu bakış açısı ise belediye veteriner hekimlerine çok yabancı. Dolayısı ile yönetimlerin veteriner hekimlerde olmaması lazım. İkincisi ise, bizim veteriner hekimlerin yüreklerine biraz merhamet ve insaf tohumları ekmeye calışmamız lazım.

Paylaş