Hafta İcınde Haytap Yonetım Kurulu Baskanı Sn. Av.Ahmet Kemal Senpolat ve Haytap Temsilcileri, kötü, sağlıksız koşullar altında barındırılan Can’ların hapishane hayatı yaşadıkları Zeytinburnu Barınağına girebilmek için Bakırköy 7 Sulh Hukuk mahkemesi vasıtasıyla tesbit yaptılar.

 

Yaklaşık 5 yıldır devam eden tüm barışçıl ve uzlaşmacı görüşme istemlerine rağmen barınağa girmek mümkün değildi. Özellikle bir kaç hafta öncesi barınakta çekilen fotoğraflar içerde yaşanan dramı gözler önüne serince yurtdışındaki hayvan koruma gönüllüleri de dahil olmak üzere Zeytinburnu barınağı için yazışmalar başlamıştı.

Tüm bunlara rağmen Zeytinburnu belediyesinin işletmesinden sorumlu olan “şirket” ve onunla beraber “eşgüdümlü ”  çalışan sağlık daire başkanlığı barınağa herkesin girebileceği , hiçbir engel olmadığı yönünde yazılar yollamaya başladılar.

 

Bir barınağa girebilmek için bile belediye başkanı dahil olmak üzere en az 4 imzanın gerektiği bu yalanın ortaya resmi olarak ortaya çıkartılabilmesi için büyük bir gizlilik içinde mahkemeye başvurmaktan başka çare kalmamıştı.

HAYTAP üyesi Barınak Gönüllüleri Derneği’nin açmış olduğu tesbit talebi üzerine keşif tarihi belli oldu ve geçtiğimiz hafta barınağa mahkeme heyeti , BGD avukatı ve bilirkişi marifetiyle durum tesbiti yapılarak keşif yapıldı.

Bir Hakim, bir bilirkişi Veteriner hekim ve görevli personel eşlıgınde Zeytinburnu bakımevi (!!!!!!!!!!!) ne gidildi.

 


Z.Burnu Saglık İslerı Müdürlüğü’nden sorumlu Vet. Sevcan Ozer’ın “bana tebligat olmadı , hakim benim çalıştığım büroya gelsin , içeri giremezsiniz”   diye direnişleri Bakırköy 7 sulh hukuk  Hakimini bile  kızdırdı… ( Bir bakımevine giriş izni verilmemesi zaten düşündürücü ve şüphe verici bir olgu değil midir ? ). Hatta hakim benim büroma gelsin , ben barınağa gelip kapı açamam demesi , adeta bir meydan okuma idi ve orada bulunan bir çok kişi arasında gülüşmelere bile neden oldu.

Hakimin uyarıları ve barınak ile sağlık işleri müdürlüğü arasında yoğun telefon ve faks trafıgi neticesınde, Z.Burnu Bakımevı’ne (!!!!!!!!!) gelmek zorunda kalan Sag.Isl.Md.Sevcan Hn. oldukca gergin ve tedırgin tavırlar sergiledi , hatta hakimin kimliğini sormaya kadar işi abarttı.

Kesifin yapılmasını sağlamak zorunda kalan Sevcan Özer , Av. Ahmet K. Şenpolat eşlığinde Hakim, Bilirkişi ve Görevlı Memurun dısında Haytap Temsilcisi ve Gonullulerın girişini ” tahrik ediyorlar , içeriye girmesinler , tüm bu tahrikler tutanağa geçsin”  diye de engellemeye çalıştı.

Çünkü bugüne kadar basit başvuruların hepsini kendisi elindeki yetkiye dayanarak savuşturmuştu ancak bu defa olay ciddi idi ve mecburen açmak istemediği barınağın kapılarını açtı.

 

Can’ların hapishane hücre hayatının ve saglıksız kosulların devam ettıgı Bakımevı’ndeki keşfin sağlık işleri müdürü Sevcan Ozer’ı oldukca rahatsız ettıgı yasadıgı gergınlıkten de anlaşılıyordu.

Utanç tablosu olarak adlandırılabılınecek sözde Bakimevi’nde yine; altı üstü 35 e yakın hayvan fayanslar üstünde , demir kafeslerin arkasında ,  pet şiselerın su kabı yapıldıgı, dışkı ve pisliğın icerisinde, ufacık kafeslerde bır çok Can’ın hapsedildiği gözlemlendi. Uçsuz bucaksız dünyaya sığamadığımızın en güzel örneğini tekrar yaşattılar.


Hayvancağızların kimisi korku dolu gozlerle sonu belli olmayacak (!)  akibetini beklerken, kimisi de hüzünlü gözlerle beni buradan al der gibiydi…


Yapılan mahkeme keşifi sonucunda; yüreklerını orada bırakan Haytap Yon.Kur.Bsk. Av Ahmet K.Senpolat ve ekibi buruk bır sekılde Z.Burnu Barınağında istemeyerek de olsa ayrıldılar.Ancak kararlı duruşları bu gözlemin ve tesbitin devam edip bitmeyeceğini ve buraya bunun son gelişleri olmadıkları mesajını göstermekteydi…

Bilirkişinin mehkeme nezdinde hazırlayacağı raporun bir kaç ay içinde çıkması ve durumun resmi olarak belgelenmesi bekleniyor.

Sayın mahkeme hakimi bile gönüllüler ile sağlık işleri müdürü arasında yaşanan olaydan etkilenerek bizzat Zeytinburnu belediye başkanını arayıp konuşacağını söyledi.

 

Tesbit biterken bile hala barınağın tüm gönüllülere rahatça açık olduğunu söylemeleri yaşadıkları ikilemin dışa yansımasıydı. Sıcağın alnında hakimin ve bilirkişinin bile bir saate yakın içeriye sokmayan bir zihniyetin , gönüllüleri nasıl sokacağı yeteri kadar durumu açığa kavuşturdu.

Bizlerin kanısı bu barınakta çalışan özel şirketin ve sağlık işleri müdürününün burada yaşanan gerçek dramı ve perde arkası olayların sayın Zeytinburnu belediye başkanına eksik ve yanlış hatta yıllardır taraflı anlatıldığı yönünde. Bir kaç km aşağısında Fatih Belediyesine ait Yedikule hayvan barınağında hiçbir zorlama olmazken , gönüllüler yüzlerce hayvanın yaşadığı bu barınağa girerken , içeri bakması bile mümkün olmayan , duvarlarının üstü bile uzun demir panolarla kapatılan bu barınak herhalde topkapı sarayı hazine dairesi kadar kıymetli olmalıydı.

Yaşanan olaylar bu hafta Taraf ve Birgün gazetelerine de yansıdı. Bu kadar insan yanılıyor ve her şeyi bilen , her şeyi bilen bir kişi ise haklı olamayacağını mahkeme incelemesi sırasında çekilen görüntüler eşliğinde gönüllülerin ve destekçilerimizin dikkatine sunuyoruz.

 

06/08/2008 tarihi itibarıyla keşif sırasında çekilen FOTOĞRAFLARIN ANLATTIKLARI :

Paylaş