İrlanda’nın Connemara bölgesinde yetiştirilir. Özellikle binek midillisi, ayrıca gösteri hayvanı olarak da kullanılan sakin mizaçlı, zeki ve güçlü bir at ırkıdır.

Özellikleri

Connemara midillilerine, Batı İrlanda’nın rüzgarlı ve vahşi yamaçları ev sahipliği yapar.  Atlantik Okyanusunda doğan fırtınalardan oluşan sert iklim yüzünden, Connemara zorlu koşullara uyum sağlamıştır. Arazinin çok engebeli olması bu midillileri iyi birer atlayıcı yapmıştır

Connemara midillilerinin ortalama cidago yüksekliği 140 cm civarında olup, en az 130 cm en fazla 150 cm olmak üzere faklı boyutlara sahiplerdir. Connemara dengeli bir başa ve boyuna, belirgin ve iyi eğimli omuz başlarına, düzgün ve simetrik bir vücut yapısına sahiptir. Bacakları özellikle sağlam, sert ve düz kemiklerden oluşmuştur. Yağızın yanı sıra, al, doru, kır ve kula donları görülebilir. Benekliler ve lekeliler kayıt için uygun değildir.1972 yılına kadar krem rengi ve mavi gözlülerde kaydedilmiyordu.

İrlanda’da, Connemara’lar yardımcı amaçlar için kullanıldılar; uysal, zeki ve dayanıklı olmaları İrlandalı’ların aradığı çoğu niteliği taşıyordu. Çocuklara olan nazik ve iyimser davranışları, atlama yetenekleri ile birleşince engellerin üzerinde ki seramonide genç biniciler için ideal bir partner olmalarını sağlıyordu. Boyları yüzünden dünya çapında arzu edilen küçük at olarak bilinmelerine rağmen Elbette ki, büyük boylarda bir yavru doğurmak onları daha aranır yapar. Bu midillinin dayanıklılığı ve çok yönlülüğü, av esnasında yetişkin birini taşıyabilme kuvveti, tüm bunlarla birlikte genç bir binici için oldukça nazik ve uysal olması, biniciler arasında ona özel bir yer kılar.

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor.

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • Endülüs Atı
 • Kullanım Alanı

  • Dresaj
  • Endurans
  • Konkur

  Mizaç

  • Dayanıklı
  • Dost Canlısı
  • Nazik
  • Sakin

  Tahmini Yaşam Süresi

  30 yıl

  Tarihi

  İrlanda kültürüne göre; midillilerin tarihi 1600yılının öncesine dayanmaktadır . Bu midillilerin, insanların yardımı ve etkisi olmadan kendilerini geliştirdikleri bilinen bir gerçektir. Her nasılsa İrlanda efsaneleri, bu midillilerin, fırtınalı denizlerden İrlanda halkı için geldiğini anlatır. Efsane, 80 yıl savaşları ya da Hollanda İsyanıolarak bilinen süreçte İspanyol Armadasınınalabora olan batıklarından Galway kıyılarına çıkan atların yerli midilliler arasına karıştığını söyler. İrlandalı’ların söylentilerine göre, İspanyol kısrakları ve yerel aygırların çiftleşmesiyle doğan yavrular, Kral James’e sunulmuş ve Londra’da başlangıç meridyeninin geçtiği yer olarak da bilinen Greenwich bölgesinde ki kraliyet ağırlarında bakılmıştır.  1606 yılında bir midilli Connemara bölgesine sevk edildi.  1990 yılında Connemara midillilerinin gerçek durumu ve potansiyelleri hakkında yapılan bir araştırmadaEdinburg Üniversitesinden Dr. J.C. Ewartraporunda bu midillilerin doğurganlıklarına değinerek oldukça verimli olduğuklarını ve kalıtsal hastalıklardan arındıklarına dikkat çekip, yok olmalarının ulusal bir kayıp olacağını vurgulamıştır.  O günden sonra bu atlar üzerine olan ilgi artsa da Connemara 1956 yılına kadar ülke içerisinde fazlaca bilinmiyordu,  ne zaman ki toplum için dayanıklı  atlara ihtiyaç duyuldu, o anda varlığı fark edildi. İlk Damızlık At Kitabı1959 yılında yayınlandı.  Özgün giriş kısmının üçte ikilik bölümü, %18 oranında ithal edilen atlar hakkındaydı. Damızlık At kitabında şuanda1800 den fazla safkan Connemara vardır.

Paylaş