Chincoteague pony oldukça güçlü, dayanıklı, cesur veAssateague Adasında genelde doğada serbest şekilde yaşayan bir ırktır. Buna rağmen oldukça dostane bir ırktır. Yaşadıkları adanın ismi olan Assateague atı olarak da bilinirler.

Özellikleri

Chincoteague Pony Amerika Birleşik Devletlerinde Virginia veMaryland eyaletlerinde bulunan ve diğer ismine kaynak olanAssateague adasında yaşamaktadır. 1994 yılında farklı bir ırk olarak tescillenmiştir. Bu ırk 1947 de Marguerite Henry’nin kaleme aldığı Misty of Chincoteague isimli seriyle birlikte ünlü oldu. Fenotipi bir at gibi olsada Pony olarak bilinirler. Boylarının kısalığı Assateague adasının zayıf habitatından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir don olabileceği gibi Alaca donlarda da görülebilir. Assateague  adasında tuzlu bataklık bitkilerinden oluşan zayıf bir diyetle yaşamlarını sürdürürler. Bu kötü beslenmeye bağlı olarak Chincoteague’nin vücut yapı, biçim ve orantısında değişiklikler meydana gelmiştir.  Yılda bir kez gelenekselleşmiş toplama günlerinde toplanan Chincoteague midillileri Veteriner Hekim kontrolünden geçtikten sonra yetiştiricilere açık artırma ile satılmaktadır. Aynı şekilde sürülerin devamını sağlamak amacıyla bazı damızlıklar geri serbest bırakılır.

Genel olarak ırk, düz veya hafif iç bükey bir yüz profili gösterme eğiliminde olup geniş bir alına ve ince bir boyna sahiptir. İyi açılanmış omuzlara ve geniş bir göğse sahiptir. Evcil Chincoteague’ler zeki, çok yönlü ve isteklidirler. Av, iz sürme ve genel binişlerde kullanılır. Hastalıklara dayanıklı bir yapısı vardır.

Assateague adası tamamıyle federal devlete ait olmasına rağmenMaryland ve Virginia eyalet hattında bir çit ile ayrılmıştır ve bu çitin her iki tarafında 150 ayrı midilli sürüsü yaşamaktadır. Sürüler çok farklı yönetim stratejileri ile yönetilen eyaletlerde yaşamaktadırlar. Maryland eyaletinde bulunan sürüler Ulusal Park Servisitarafından yönetilmekteyken, Virginia eyaletinde ki sürülerin kontrolü Chincoteague İtfaiyesine aittir. Genellikle vahşi hayvanlar olarak kabul edilirler ve adada ki diğer türlere göre popülasyonu dengede tutma amacıyla daha fazla veya daha az destek verilir. Yaklaşık olarak 300 kadar at Assateague adasında yaşarken 1000 in üzerinde midillide özel yetiştiriciler elinde bakılmaktadır.

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor
 • Kullanım Alanı

  • Genel Biniş

  Mizaç

  • Cesur
  • Nazik

  Tahmini Yaşam Süresi

  Bilinmiyor

  Tarihi

  Orijinine dair birkaç efsane bulunmaktadır. En yaygın olan efsaneye göre bu ırk, Anakarada ki hayvancılık yasaları ve ağır vergilerden kaçanİspanyol  kolonistlerin, Virginia kıyılarında alabora olan kalyonlarından kurtulan atlardan köken almaktadır. 1835 yılında yerleşimciler Chincoteague Pony lerini toplayarak sürüler oluşturmuşlardır. 1924 yılında Gönüllülerden oluşan Assateague İtfaiye Kurumu bölgede ki yangınların artışıyla birlikte itfaiye ekipmanlarının yetersiz olduğu kanaatine vardılar ve İtfaiye ekipmanlarına fon oluşturma amacıylaChincoteague’leri doğadan topladılar. O yıl festivalde 15 in üzerinde tay satışı gerçekleşti.1937 de Chincoteague Midillilerinin doğadan toplanırken yüzmelerini izlemeye gelen insan sayısı 25000 e ulaşmıştı. Bu olay gelenekselleşerek nerdeyse her yıl düzenlenen bir moda biçimini aldı.

Paylaş