Bielefeld tavuğu – Bielefelder

Bu göreceli olarak yeni olan tür kıtada hızla popüler oldu ve bazı Bielefelderler Birleşik Krallık’ta görülmeye başladı. Bielefeld Almanya’da Herr Roth tarafından 1970’lerde üretilmiştir ve oto cinsiyet tayini ile koyu kahverengi yumurta üretme avantajları vardır.

Çoğu oto cinsiyet tayini olan türün aksine Bielefelderin süratle büyük ve minyatür şekilleri geliştirilmiştir. Her iki boy da sadece Almanya’da değil, aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinde popülerdir.

Tür Hollanda Welsummer ve aslen et için üretilen eski bir Belçika türü olan Cuckoo Malines’ten üretilmiştir. Bu karma, oto cinsiyet tayini yapılabilen İngiltere’de mevcut Welbar türünden daha ağır bir tür meydana getirmiştir; erkekler yaklaşık 4 kg’dır.

Görünüm ve Mizaç

Erkeklerin parlak sarı bacakları ve göz alıcı cuckoo (düzensiz desenli) ve altın renklidir. Tavuklar daha yumuşak ebru deseniyle erkeklere benzer renktedir. Tavuklar iyi yumurta yumurtlayıcısıdır ve yumurtadan erken çıkan piliçler kış aylarında iyi yumurtlar. Tür sakin doğadadır, çabuk evcilleşir, güçlü ve dayanıklıdır. Soğuk havaya da dirençli olduğu söylenir.