Aztek Atı’ nın çok güzel bir yürüyüşü vardır. Bu atın eğitimi çok kolaydır. Yaylanmalı ve yüksek yürüyüşler isteyen farklı at okulu disiplinlerine harika cevap verir. Bu atlar, tüm yüksek atlı okul disipleri için çok değerlidir. Anatomileri ile kas yapılarının oranları, güç ve dayanıklılıkları kadar, güzellikleri de Aztek cinsinin bu soylu sporun resmi yarışmalarında bilinen bir figür olmasını doğrular.

Özellikleri

Aztek’ in vücut oranlarına ilişkin en önemli özelliği atın cidago yüksekliğidir. Yetişkin yaşında Aztek’ in boyu kısraklarda 141 -­ 152 cm arasında, aygırlarda 142 -­ 153 cm arasında olmalıdır. Bu yükseklik Aztek Atları’nın Charreira’ da (Meksika Rodeosu) kullanılması amacıyla elde edilmiştir.

Aztek Atı’ nın kürek kemikleri arasında yeterli aralık bırakan rahat ve iyi gelişmiş omuzları olmalıdır. Kürek kemikleri orta büyüklükte olmalı ve yaklaşık 45 derecelik eğime sahip kılcal damar bölgeleriyle sırt ve arkada hafifçe kaybolmalıdır. Göğüs derin, genişçedir ve kaburgalar yay çizerler. Sırt kısa, düz ve güçlüdür. Arka tarafı geniş bir bukağı ve eğimli güçlü butlarla birlikte, güçlü ve kaslı olmalıdır.Orta yükseklikte hafifçe yerleşmiş güzel bir kuyruğu vardır. Bacaklar kaslıdır, güçlü eklemleri, uzun ince incik kemikleri, belirgin tendonları ve orantılı ayakları vardır. Tüyleri ipeksidir, Tüm renkleri hoş görülebilir ama boyalı, Appaloosa ve Albino Donları bu türde kabul edilmez.

Ayırt Edici Özelllikleri

Düz ya da hafifçe konveks yüz, Kısraklarda orta büyüklükte baş, Aygırlarda nispeten daha geniş çene bölgesi, Anlamlı ve canlı bakan gözler, Açık ve geniş burun delikleri, Derin ve genişçe bir göğüs, İpeksi tüyler

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

  • Criollo
  • Endülüs Atı
  • Quarter Horse
Paylaş